• понеделник, 17 јуни 2024
Бербок вети заедничка акција против Русија за време на состанокот на Балтичкиот совет

Бербок вети заедничка акција против Русија за време на состанокот на Балтичкиот совет

Хелсинки, 13 јуни 2024 (МИА) - Западните сојузници со излез на Балтичкото Море ќе ги здружат силите...

Бербок го обвини Путин за терор насочен врз украинските цивили

Бербок го обвини Путин за терор насочен врз украинските цивили

Киев, 21 мај 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок го обвини руски...

Бербок: На Украина и е потребно оружје со долг дострел

Бербок: На Украина и е потребно оружје со долг дострел

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) – На Украина и треба повеќе оружје со долг дострел за да се бори против...

Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати за членство од Западен Балкан

Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати за членство од Западен Балкан

Берлин, 29 април 2024 (МИА) - Шефот на германската дипломатија, Аналена Бербок повика на брзо прифаќ...

Бербок по одобрувањето помош за Украина: Тоа е ден на доверба за Украина и за безбедноста на Европа

Бербок по одобрувањето помош за Украина: Тоа е ден на доверба за Украина и за безбедноста на Европа

Берлин, 21 април 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок синоќа отка...

Бербок:  Германија не може да прифати Кина да воспоставува поблиски односи со Русија

Бербок: Германија не може да прифати Кина да воспоставува поблиски односи со Русија

Капри, 19 април 2024 (МИА) - Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок денеска изјави дека Гер...

Бербок ги поздрави „охрабрувачките сигнали“ од републиканците од САД дека поддршката за Украина може да продолжи интензивно

Бербок ги поздрави „охрабрувачките сигнали“ од републиканците од САД дека поддршката за Украина може да продолжи интензивно

Рим, 18 април 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок истакна денеск...

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Тел Авив, 17 април 2024 (МИА)  - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Изр...

Бербок повика на максимална воздржаност заради избегнување ескалација на тензиите во Блискиот Исток

Бербок повика на максимална воздржаност заради избегнување ескалација на тензиите во Блискиот Исток

Берлин, 11 април 2024 (МИА) - „Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок разговараше со сво...

Бербок: Германија не може да испрати „Патриот“ во Украина

Бербок: Германија не може да испрати „Патриот“ во Украина

Берлин, 9 април 2024 (МИА) - Германија речиси ги исцрпи своите залихи на системот „Патриот“ и затоа...

Бербок: Путин не сака да преговара

Бербок: Путин не сака да преговара

Берлин, 30 март 2024 (МИА) – Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок изјави дека...

Бербок: Израел по војната треба да се откаже од контролата врз Појасот Газа

Бербок: Израел по војната треба да се откаже од контролата врз Појасот Газа

Берлин, 29 март 2024 (МИА) – Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок изјави дека Израел т...

Шефицата на германската дипломатија инсистира на непречена хуманитарна помош за Палестинците во Газа

Шефицата на германската дипломатија инсистира на непречена хуманитарна помош за Палестинците во Газа

Тел Авив, 26 март 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска по...

Бербок ја посети границата на Газа и се увери во потешкотиите за достава на хуманитарна помош

Бербок ја посети границата на Газа и се увери во потешкотиите за достава на хуманитарна помош

Газа, 26 март 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок лично ја прове...

Бербок изрази збунетост од коментарите на папата Франциск за војната во Украина

Бербок изрази збунетост од коментарите на папата Франциск за војната во Украина

Берлин, 11 март 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок со збунетост...

Image

Остани поврзан