• вторник, 28 мај 2024
Шпански суд: УЕФА да престане да се спротивставува на Суперлигата

Шпански суд: УЕФА да престане да се спротивставува на Суперлигата

Мадрид, 27 мај 2024 (МИА) - Шпанскиот суд им нареди на Меѓународната фудбалска федерација и Европска...

Доналд Трамп најави правни мерки против автори на филм за неговиот живот

Доналд Трамп најави правни мерки против автори на филм за неговиот живот

Кан, 21 мај 2024 (МИА) - Новиот филм за Доналд Трамп, „Приправник“ (The Apprentice) вчера ј...

Жителите на прилепски Оревоец со иницијативи и претставки до судовите за ископот на „Бехтел и Енка“

Жителите на прилепски Оревоец со иницијативи и претставки до судовите за ископот на „Бехтел и Енка“

Прилеп, 20 мај 2024 (МИА) - Жителите на прилепски Оревоец од прилепскио...

Асанж ќе може да се жали против екстрадицијата во САД

Асанж ќе може да се жали против екстрадицијата во САД

Лондон, 20 мај 2024 (МИА) - Високиот суд во Лондон денеска му одобри на основачот на Викиликс, Џулиј...

Судот во Лондон утре ќе одлучува за екстрадицијата на Асанж во Америка

Судот во Лондон утре ќе одлучува за екстрадицијата на Асанж во Америка

Лондон, 19 мај 2024 (МИА) - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж утре ќе дознае дали е изгубена него...

Напаѓачот на Фицо призна вина

Напаѓачот на Фицо призна вина

Братислава, 18 мај 2024 (МИА) – Осомничениот за нападот врз словенечкиот премиер Јурај Цинтула денес...

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо, судот за тоа ќе одлучува утре

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо, судот за тоа ќе одлучува утре

Братислава, 17 мај 2024 (МИА) - Судијата на Специјализираниот кривичен суд во Словачка утре ќе донес...

Управен суд расправаше по тужбата на решението за прегласувње во ИМ 1202 во Крушево

Управен суд расправаше по тужбата на решението за прегласувње во ИМ 1202 во Крушево

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Управниот суд на јавна седница денеска расправаше по тужбата од Коалициј...

ОЈО Струга поднесе две обвиненија за назначување директори на училишта во Струшко

ОЈО Струга поднесе две обвиненија за назначување директори на училишта во Струшко

Струга, 17 мај 2024 (МИА) - Основното јавно обвинителство Струга поднес...

Даријан Сотировски побара Правобранителството да го штити државниот имот Градски стадион Тетово од Општина Тетово

Даријан Сотировски побара Правобранителството да го штити државниот имот Градски стадион Тетово од Општина Тетово

Тетово, 17 мај 2024 (МИА) - Даријан Сотировски, актуелен директор на Ко...

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упад во Рафа

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упад во Рафа

Хаг, 16 мај 2024 (МИА) - Во највисокиот суд на ОН денеска почнува дводневно рочиште за барањето на Ј...

Судoт го одби барањето на Хантер Бајден за одложување на судењето за давање лажна изјава

Судoт го одби барањето на Хантер Бајден за одложување на судењето за давање лажна изјава

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Федерален суд за јуни го закажа процесот против Хантер Бајден за дава...

На германските разузнавачки служби дозволено им е да ја надгледуваат АфД поради екстремизам

На германските разузнавачки служби дозволено им е да ја надгледуваат АфД поради екстремизам

Берлин, 13 мај 2024 (МИА) – На германската Канцеларија за заштита на уставниот поредок и понатаму и...

Севернокорејска хакерска група украла лични податоци од судот во Сеул

Севернокорејска хакерска група украла лични податоци од судот во Сеул

Сеул, 11 мај 2024 (МИА) - Севернокорејската хакерска група „Лазарус“ украла голема количина на лични...

Фифти Сент ја тужи поранешната девојка за клевета

Фифти Сент ја тужи поранешната девојка за клевета

Лос Анџелес, 9 мај 2024 (МИА) - Повеќе од еден месец откако беше обвинуван за силување и физичко мал...

Image

Остани поврзан