• понеделник, 17 јуни 2024
Реакции во Косово по добивањето статус придружна членка во ПС на НАТО: Голем чекор кон евроатлантските интеграции

Реакции во Косово по добивањето статус придружна членка во ПС на НАТО: Голем чекор кон евроатлантските интеграции

Приштина, 27 мај 2024 (МИА) – Косовкиот државен врв, како и други личности од политичкиот живот во з...

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна...

Меѓународната заедница очекува Северна Македонија да ги почитува билатералните договори, реакции по свечената заклетва на Сиљановска-Давкова

Меѓународната заедница очекува Северна Македонија да ги почитува билатералните договори, реакции по свечената заклетва на Сиљановска-Давкова

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Не стивнуваат реакциите откако во неделата...

Белгиските и холандските медиуми за инаугурацијата на Сиљановска-Давкова 

Белгиските и холандските медиуми за инаугурацијата на Сиљановска-Давкова 

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) - Под наслови „Новата националистичка претсед...

„Еурактив“: Претседателката на Северна Македонија предизвика контроверзии на инаугурацијата 

„Еурактив“: Претседателката на Северна Македонија предизвика контроверзии на инаугурацијата 

Брисел, 13 мај 2023 (МИА) - Првата жена претседател на Северна Македони...

„Политико“: Сиљановска-Давкова предизвика расправии со Грција уште при полагањето заклетва

„Политико“: Сиљановска-Давкова предизвика расправии со Грција уште при полагањето заклетва

Брисел, 13 мај 2023 (МИА) - Бриселскиот портал „Политико“ во осврт за в...

Реакции по повод смената на рускиот министер за одбрана Шојгу

Реакции по повод смената на рускиот министер за одбрана Шојгу

Лондон, 13 мај 2024 (МИА) – Британските и француските медиуми денеска ја коментираат вчерашната одлу...

„Политико“: Изборните резултати може да ја искомплицираат амбицијата на Северна Македонија за влез во ЕУ

„Политико“: Изборните резултати може да ја искомплицираат амбицијата на Северна Македонија за влез во ЕУ

Брисел, 9 мај 2024 (МИА) – Конзервативната партија ВМРО-ДПМНЕ во Северна Македонија треба да се врат...

Белгиските и холандските медиуми за изборите: Гласачите изразија незадоволство од бавните преговори за членство со ЕУ 

Белгиските и холандските медиуми за изборите: Гласачите изразија незадоволство од бавните преговори за членство со ЕУ 

Брисел, 9 мај 2024 (МИА) - Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ извојува убедлива победа на вчерашните пр...

Белгиските медиуми за изборите: Гласање кое може да има клучно влијание врз ЕУ надежите на земјата 

Белгиските медиуми за изборите: Гласање кое може да има клучно влијание врз ЕУ надежите на земјата 

Брисел, 8 мај 2024 (МИА) - Вториот круг од претседателските и парламентарните избори што се одржуваа...

Белгиски медиуми: Северна Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

Белгиски медиуми: Северна Македонија оди во втор круг гласање од кој и зависи европската иднина

Брисел, 25 април 2024 (МИА) - Северна Македонија оди во втор круг од претседателските избори, откако...

Меѓународни реакции по објавениот напад на Израел врз иранската провинција Исфахан

Меѓународни реакции по објавениот напад на Израел врз иранската провинција Исфахан

Пекинг, 19 април 2024 (МИА) - Меѓународните реакции по објавениот напад на Израел врз иранската пров...

Светот изрази голема загриженост поради иранскиот напад врз Израел

Светот изрази голема загриженост поради иранскиот напад врз Израел

Вашингтон, 14 април 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден изрази солидарност со Израел по...

Милошоски: Пендаровски ја релативизира позицијата во која не донесе Владата

Милошоски: Пендаровски ја релативизира позицијата во која не донесе Владата

Скопје, 19 декември 2023 (МИА) - Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ  оцени дека денешно...

Жителите на штипската улица „Солунска“ бараат поголема заштита од крадците

Жителите на штипската улица „Солунска“ бараат поголема заштита од крадците

Штип, 28 октомври 2023 (МИА) - Околу 200 домаќинства на штипската улица „Солунска“ живеат како во ка...

Image

Остани поврзан