• среда, 17 јули 2024
Дурмиши: Барањето на синдикатите за зголемување на минималната плата ќе се разгледа на првиот ЕСС

Дурмиши: Барањето на синдикатите за зголемување на минималната плата ќе се разгледа на првиот ЕСС

Скопје, 4 јули 2024 (МИА) – Барањата на синдикатите за зголемување на минималната плата и изнаоѓањет...

Унгарија го презема претседавањето со ЕУ: „Лошото момче“ ќе ја прави Европа „повторно голема“ 

Унгарија го презема претседавањето со ЕУ: „Лошото момче“ ќе ја прави Европа „повторно голема“ 

Брисел, 30 јуни 2024 (МИА) - Унапредување на политиката на проширување на ЕУ со земјите од Западниот...

Петровска: Со единство ќе го вратиме СДСМ на победничките патеки 

Петровска: Со единство ќе го вратиме СДСМ на победничките патеки 

Скопје, 25 јуни 2024 Денеска пред членовите на СДСМ од Велес кандидатката за претседател на...

Николоски: Автопатот Охрид-Кичево, експресниот пат Градско-Прилеп и браната Отиња се проектите на кои првично ќе се посветам

Николоски: Автопатот Охрид-Кичево, експресниот пат Градско-Прилеп и браната Отиња се проектите на кои првично ќе се посветам

Скопје, 20 јуни 2024 (МИА) - Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и предлог за министер за транспорт Алекс...

Костадиновски: Ќе останам лојален само на Уставот и на никој друг

Костадиновски: Ќе останам лојален само на Уставот и на никој друг

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Судскиот активизам, враќањето на довербата...

Белоусов: Приоритетите на руското МО се испораката на муниција и пополнување на единиците во Украина

Белоусов: Приоритетите на руското МО се испораката на муниција и пополнување на единиците во Украина

Москва, 14 мај 2024 (МИА)  - Кандидатот за руски министер за одбрана Андреј Белоусов денеска со...

Дмитро Кулеба ги дефинираше петте главни цели на украинската дипломатија

Дмитро Кулеба ги дефинираше петте главни цели на украинската дипломатија

Киев, 12 април 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба посочи пет глав...

Нов Устав, коренити реформи на правосудниот систем и бесплатно образование помеѓу приоритетите на Демократскиот сојуз

Нов Устав, коренити реформи на правосудниот систем и бесплатно образование помеѓу приоритетите на Демократскиот сојуз

Скопје, 23 март 2024 (МИА) – Нов Устав, коренити реформи на правосудниот систем, системски промени в...

Мерис: Проширувањето е стратешки интерес на ЕУ и Белгија се надева на напредок за време на своето претседавање

Мерис: Проширувањето е стратешки интерес на ЕУ и Белгија се надева на напредок за време на своето претседавање

Скопје, 9 февруари 2024 (МИА) - Одбраната на владеењето на правото, дем...

Амбасадорот Мерис ќе ги претстави приоритетите на белгиското претседателство со ЕУ пред пратениците

Амбасадорот Мерис ќе ги претстави приоритетите на белгиското претседателство со ЕУ пред пратениците

Скопје, 9 февруари 2024 (МИА) - На заедничка седница на собраниската Ко...

Мишел: Преговарачка кутија со приоритети како Украина и Западен Балкан е основа за договор

Мишел: Преговарачка кутија со приоритети како Украина и Западен Балкан е основа за договор

Брисел, 31 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска укажа на важн...

Зеленски ги истакна клучните приоритети за новиот украински министер за одбрана

Зеленски ги истакна клучните приоритети за новиот украински министер за одбрана

Киев, 7 септември 2023 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска ги истакна клуч...

Амбасадорот Лозано Гарсија во Собранието ќе ги презентира приоритетите на шпанското претседателство

Амбасадорот Лозано Гарсија во Собранието ќе ги презентира приоритетите на шпанското претседателство

Скопје, 11 јули 2023 (МИА) - Амбасадорот на Шпанија Хозе Луис Лозано Га...

Северна Македонија како претседавач на ОБСЕ ќе организира две големи конференции во Скопје и Аман

Северна Македонија како претседавач на ОБСЕ ќе организира две големи конференции во Скопје и Аман

Скопје, 15 септември 2022 (МИА) - Северна Македонија која ќе претседава со ОБСЕ во 2023 година ќе биде...

Чешките приоритети со претседавањето со ЕУ пред пратениците

Чешките приоритети со претседавањето со ЕУ пред пратениците

Скопје, 5 септември 2022 (МИА) – По повеќе од два месеци по почетокот на претседавањето со ЕУ, во Собра...

Image

Остани поврзан