• сабота, 25 мај 2024
Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Техеран, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Иран Ебрахим Раиси, која загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше...

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Анкара, 20 јуни 2024 (МИА) - Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и ми...

Началникот на Генералштабот на Иран нареди истрага за падот на претседателскиот хеликоптер

Началникот на Генералштабот на Иран нареди истрага за падот на претседателскиот хеликоптер

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на армијата на Иран, Мохамад Багери нареди...

Армијата на ДР Конго тврди дека спречила атентат врз претседателот Чисекеди

Армијата на ДР Конго тврди дека спречила атентат врз претседателот Чисекеди

Киншаса, 20 мај 2024 (МИА) – Армијата на Демократска Република Конго денеска соопшти дека спречила а...

Сите спортски настани во Иран се откажани поради смртта на претседателот на земјата

Сите спортски настани во Иран се откажани поради смртта на претседателот на земјата

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) - Иранските власти одлучија да ги откажат сите спортски настани во земјат...

То Лам именуван за претседател на Виетнам

То Лам именуван за претседател на Виетнам

Ханој, 18 мај 2024 (МИА) – Комунистичката партија на Виетнам го именува министерот за јавна безбедно...

Андријана Нелкова – Чучук избрана за претседател на Регионалната асоцијација на регулатори за енергетика

Андријана Нелкова – Чучук избрана за претседател на Регионалната асоцијација на регулатори за енергетика

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) -  Андријана Нелкова – Чучук, член на Регулаторната комисија за енерг...

Гордан Јандроковиќ реизбран за претседател на хрватскиот Сабор

Гордан Јандроковиќ реизбран за претседател на хрватскиот Сабор

Загреб, 16 мај 2024 (МИА) - Гордан Јандроковиќ од владејачката централно-десничарска партија Хрватск...

Само пет водечки кандидати за претседател на ЕК потврдија учество на дебатата на 23 мај

Само пет водечки кандидати за претседател на ЕК потврдија учество на дебатата на 23 мај

Брисел, 14 мај 2024 (МИА) - Само петмина од водечките кандидати за иден претседател на Европската ко...

Претседателот на Каталонија, Пере Арагонес, најави повлекување од политиката по изборниот пораз на неговата ЕРЦ

Претседателот на Каталонија, Пере Арагонес, најави повлекување од политиката по изборниот пораз на неговата ЕРЦ

Барселона, 13 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Каталонија, Пере Арагонес, денеска најави дека ќе се...

Сиљановска-Давкова го почна претседателскиот мандат, реакции за „Македонија“ по инаугурацијата

Сиљановска-Давкова го почна претседателскиот мандат, реакции за „Македонија“ по инаугурацијата

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Државава вчера го доби шестиот претседател...

Пендаровски ѝ ја честита изборната победа на Сиљановска-Давкова и ѝ посака успех на претседателската функција

Пендаровски ѝ ја честита изборната победа на Сиљановска-Давкова и ѝ посака успех на претседателската функција

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - По официјалната церемонија на примопредавањ...

Адеми: Сиљановска Давкова во говорот го прекрши Уставот и не кажа ништо за евроинтеграциите

Адеми: Сиљановска Давкова во говорот го прекрши Уставот и не кажа ништо за евроинтеграциите

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Координаторот на пратеничката група на ДУИ Арбер Адеми денеска на прес-к...

Сиљановска-Давкова ја презеде претседателската функција од Стево Пендаровски

Сиљановска-Давкова ја презеде претседателската функција од Стево Пендаровски

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Гордана Сиљановска-Давкова ја презеде функц...

Сиљановска-Давкова: Време е за единство - ќе ја оправдам довербата и ќе ги инспирирам жените 

Сиљановска-Давкова: Време е за единство - ќе ја оправдам довербата и ќе ги инспирирам жените 

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Изјавувам дека функцијата претседател на Ма...

Image

Остани поврзан