• сабота, 25 мај 2024
Гутереш повика на итен прекин на огнот и ослободување на заложниците

Гутереш повика на итен прекин на огнот и ослободување на заложниците

Кувајт, 12 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска повика на итен преки...

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Вашингтон, 12 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е можен преки...

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Каиро, 8 мај 2024 (МИА) - Израел не гледа знаци за напредок во преговорите за прекин на огнот со Хам...

Иран го поздрави позитивниот одговор на Хамас на планот за прекин на огнот во Појасот Газа

Иран го поздрави позитивниот одговор на Хамас на планот за прекин на огнот во Појасот Газа

Техеран, 7 мај 2024 (МИА) – Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи го поздрави о...

Хамас информира дека го добил и го проучува одговорот на Израел за предлогот за примирје во Газа

Хамас информира дека го добил и го проучува одговорот на Израел за предлогот за примирје во Газа

Газа, 27 април 2024 (МИА) - Хамас  соопшти дека го добил официјалниот одговор од Израел на посл...

Борел и Ленарчич: Потребен е итен прекин на огнот во Газа, Израел има обврска да овозможи пристап на хуманитарна помош

Борел и Ленарчич: Потребен е итен прекин на огнот во Газа, Израел има обврска да овозможи пристап на хуманитарна помош

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - По иранските напади врз Израел, од суштинско значење е да се избегне к...

Блинкен: Добар договор за прекин на огнот во Газа е на маса, топката е во нозете на Хамас

Блинкен: Добар договор за прекин на огнот во Газа е на маса, топката е во нозете на Хамас

Вашингтон, 9 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека на Хамас м...

Делегација на Хамас утре заминува на преговори во Каиро за прекин на огнот во Појасот Газа

Делегација на Хамас утре заминува на преговори во Каиро за прекин на огнот во Појасот Газа

Каиро, 6 април 2024 (МИА) - Делегација на Хамас предводена од заменик-лидерот на групата во Појасот...

Се очекува во Каиро да продолжат разговорите за прекин на огнот во Газа

Се очекува во Каиро да продолжат разговорите за прекин на огнот во Газа

Каиро, 6 април 2024 (МИА) - Преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа се очекува да продолжат в...

Папата Франциск во велигденската молитва посака мир за народите исцрпени од војна, глад и угнетување

Папата Франциск во велигденската молитва посака мир за народите исцрпени од војна, глад и угнетување

Ватикан, 1 март 2024 (МИА) - Папата Франциск во денешната велигденска молитва им посака мир на нации...

Ердоган: Неопходно е да се зголеми притисокот врз Израел

Ердоган: Неопходно е да се зголеми притисокот врз Израел

Истанбул, 27 март 2024 (МИА) - Неопходно е да се зголеми притисокот врз Израел да се усогласи со рез...

Преговорите во Доха за прекин на огнот во Газа влегоа во ќорсокак, Израелците ги напуштија

Преговорите во Доха за прекин на огнот во Газа влегоа во ќорсокак, Израелците ги напуштија

Доха, 27 март 2024 (МИА) - Преговарач, близок до шефот на Мосад, го обвини лидерот на Хамас во Газа,...

Катар: Индиректните преговори меѓу Израел и Хамас за прекин на огнот во Газа сè уште траат

Катар: Индиректните преговори меѓу Израел и Хамас за прекин на огнот во Газа сè уште траат

Доха, 26 март 2024 (МИА) - Властите на Катар денеска соопштија дека индиректните преговори меѓу пале...

Гутереш го поздрави усвојувањето резолуција за прекин на огнот во Газа

Гутереш го поздрави усвојувањето резолуција за прекин на огнот во Газа

Њујорк, 25 март 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го поздрави усвојув...

Јоав Галант: Израел ќе ја запре војната само кога ќе бидат ослободени сите заложници

Јоав Галант: Израел ќе ја запре војната само кога ќе бидат ослободени сите заложници

Вашингтон, 25 март 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави денеска, за време...

Image

Остани поврзан