• среда, 19 јуни 2024
Европскиот парламент остана без пратеници Роми 

Европскиот парламент остана без пратеници Роми 

Брисел, 16 јуни 2024 (МИА) – Со приближно 10 до 12 милиони жители во Европа, од кои околу шест милио...

Посета на млади германски политичари од ЦДУ на Собранието

Посета на млади германски политичари од ЦДУ на Собранието

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Пратениците Марија Петрушевска, Бојан Стојаноски и Марија Митева денеск...

На 29 пратеници од минатиот состав им се прифатени барањата за апанажа, рокот за поднесување барања завршува на 28 јуни

На 29 пратеници од минатиот состав им се прифатени барањата за апанажа, рокот за поднесување барања завршува на 28 јуни

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - На 29 пратеници од минатиот состав денеска собраниската Комисија за праш...

Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав

Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Почна конститутивната седница на новиот соб...

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред утрешната конститути...

Се подготвува конститутивната седница на Собранието, претседателот треба да биде од редовите на коалицијата Вреди

Се подготвува конститутивната седница на Собранието, претседателот треба да биде од редовите на коалицијата Вреди

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Во Собранието се вршат последните подготовки пред утрешната конститутивн...

Во Ларце, Општина Желино до 11 часот гласале 20,64 отсто од граѓаните

Во Ларце, Општина Желино до 11 часот гласале 20,64 отсто од граѓаните

Тетово, 22 мај 2024 (МИА) - Во единственото избирачко место во рамки на ИЕ6 каде денеска се прегласу...

До 11 часот на гласање излегле 16,46 отсто од гласачите во седумте избирачки места каде се прегласува

До 11 часот на гласање излегле 16,46 отсто од гласачите во седумте избирачки места каде се прегласува

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - До 11 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките мес...

Се прегласува во седум избирачки места, гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Се прегласува во седум избирачки места, гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - Седумте избирачките места во земјава каде денеска се прегласува за парла...

Во ДИК доделување на Уверенијата за пратеници за потврдените пратенички мандати

Во ДИК доделување на Уверенијата за пратеници за потврдените пратенички мандати

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) ќе одржи јавна седница на која ќе се ус...

Трајанов: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има 63 или 64 пратеници

Трајанов: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има 63 или 64 пратеници

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека Коалиција...

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Потсдам, 11 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните да заземат став прот...

Адеми: Се прави политички дил за да му се одземат два пратенички мандата на Европскиот фронт

Адеми: Се прави политички дил за да му се одземат два пратенички мандата на Европскиот фронт

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) – Коалицијата Европски фронт предводена од ДУ...

Старо-нови пратеници и кандидатите кои не добија мандат на парламентарните избори

Старо-нови пратеници и кандидатите кои не добија мандат на парламентарните избори

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Парламентарните избори во 2024 година го „з...

Во Штутгарт нападнати двајца пратеници на АфД, осомничени две девојки на возраст од 19 и 23 години

Во Штутгарт нападнати двајца пратеници на АфД, осомничени две девојки на возраст од 19 и 23 години

Штутгарт, 10 мај 2024 (МИА) - Полицијата на германската сојузна покраина Баден-Виртемберг соопшти де...

Image

Остани поврзан