• недела, 14 јули 2024
Русија ќе гради нуклеарна централа во Узбекистан

Русија ќе гради нуклеарна централа во Узбекистан

Ташкент, 28 мај 2024 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин на средбата во Ташкент со узбекистан...

Лукашенко ја поддржува изградбата на втора нуклеарна централа во Белорусија

Лукашенко ја поддржува изградбата на втора нуклеарна централа во Белорусија

Минск, 30 април 2024 (МИА) - Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека се уште ј...

Поради пожар исклучени два реактори во француска нуклеарна централа

Поради пожар исклучени два реактори во француска нуклеарна централа

Париз, 11 февруари 2024 (МИА) - Два реактори во нуклеарната централа Шинон во западна Франција се ис...

Пакистан почна да гради нуклеарна централа во соработка со Кина

Пакистан почна да гради нуклеарна централа во соработка со Кина

Исламабад, 14 јули 2023 (МИА) - Пакистанскиот премиер Шехабаз Шариф денеска ја започна изградбата на...

Буданов ги обвини Русите дека го „минирале“ базенот за ладење во нуклеарната централа

Буданов ги обвини Русите дека го „минирале“ базенот за ладење во нуклеарната централа

Киев, 21 јуни 2023 (МИА) - Шефот на украинското воено разузнавање Кирило Буданов денеска ја обвини Р...

Рускиот оператор во окупираната украинска централа Запорожје запира со користење американско гориво

Рускиот оператор во окупираната украинска централа Запорожје запира со користење американско гориво

Москва, 20 април 2023 (МИА) - Нуклеарната централа Запорожје во јужна У...

Русија: Украинци дигнаа во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарката Курск

Русија: Украинци дигнаа во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарката Курск

Москва, 16 август 2022 (МИА) - Руската безбедносна служба тврди дека украински саботери на 4, 9 и 12 ав...

Властите на областа Запорожје предлагаат режим на молк околу нуклеарната централа

Властите на областа Запорожје предлагаат режим на молк околу нуклеарната централа

Киев, 15 август 2022 (МИА) - Членот на главниот административен Совет на областа Запорожје, Владимир Ро...

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Киев, 10 август 2022 (МИА) - Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите сед...

Иран: По израелските напади дислоциравме дел од нуклеарната централа Караџ

Иран: По израелските напади дислоциравме дел од нуклеарната централа Караџ

Техеран, 29 април 2022 (МИА) - Значителен број центрифуги се преместени на побезбедна локација поради „...

Јапонија забрани најголемата нуклеарна централа во земјата да продолжи со работа

Јапонија забрани најголемата нуклеарна централа во земјата да продолжи со работа

Франција дефинитивно ја угаси нуклеарната централа Фесенхајм

Франција дефинитивно ја угаси нуклеарната централа Фесенхајм

Париз, 30 јуни 2020 (МИА) – Нуклеарната централа Фе...

ОАЕ дозволија да почне со работа првата нуклеарна централа во арапскиот свет

ОАЕ дозволија да почне со работа првата нуклеарна централа во арапскиот свет

Абу Даби, 17 февруари 2020 (МИА) - Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) дадоа зелено светло за почеток на...

Image

Остани поврзан