• четврток, 30 мај 2024
Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Њујорк, 23 мај 2024 (МИА) - Двајца од тројца Американци велат дека се загрижени дека изборите меѓу д...

Хаити: Аеродромот во Порт-о-Пренс повторно отворен по повеќемесечно насилство од бандите

Хаити: Аеродромот во Порт-о-Пренс повторно отворен по повеќемесечно насилство од бандите

Порт-о-Пренс, 21 мај 2024 (МИА) - Главниот меѓународен аеродром на Хаити во Порт-о-Пренс денеска е&n...

Раперот Диди призна дека ја тепал својата девојка во 2016 година

Раперот Диди призна дека ја тепал својата девојка во 2016 година

Лос Анџелес, 20 мај 2024 (МИА) - Откако пред неколку дена се појавија вознемирувачки снимки од надзо...

Истрага за насилство во училиште во Битола, мерка притвор за еден од извршителите

Истрага за насилство во училиште во Битола, мерка притвор за еден од извршителите

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Основното јавно обвинителство Битола повело постапка против две лица – м...

„Хера“: Насилството меѓу момчињата сѐ поголемо, младите со сериозни предизвици со менталното здравје

„Хера“: Насилството меѓу момчињата сѐ поголемо, младите со сериозни предизвици со менталното здравје

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Според повеќето истражувања, врсничкото насилство меѓу момчињата е сѐ по...

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Потсдам, 11 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните да заземат став прот...

Курти: Србија пропагира за насилство врз Србите во Косово, а фактите го кажуваат спротивното

Курти: Србија пропагира за насилство врз Србите во Косово, а фактите го кажуваат спротивното

Приштина, 6 мај 2024 (МИА) – Косовскиот премиер Албин Курти објави дека, врз основа на полициските с...

Град Скопје активно работи за спречување и намалување на меѓуврсничкото насилство во градските средни училишта

Град Скопје активно работи за спречување и намалување на меѓуврсничкото насилство во градските средни училишта

Скопје, 7 мај 2024 Град Скопје активно работи за спречување и намалување на меѓуврсничко...

Приведени најмалку три лица за насилно однесување на протестот во Тирана

Приведени најмалку три лица за насилно однесување на протестот во Тирана

Тирана, 26 април 2024 (МИА) - Протестот на опозицијата пред градското собрание на Тирана, проследен...

Загриженост заради порастот на насилството во Дарфур

Загриженост заради порастот на насилството во Дарфур

24 април 2024  РСЕ  Најновите сателитски снимки покажуваа...

„Ај девојче оди купи си нешто убаво, не те бива за политика“ - и во изборната кампања кандидатките се соочуваат со говор на омраза, сексистички коментари и навреди

„Ај девојче оди купи си нешто убаво, не те бива за политика“ - и во изборната кампања кандидатките се соочуваат со говор на омраза, сексистички комент...

Скопје, 21 април 2024 (МИА) – „Каде без мене министерке у Европа ќе одите?“, „Секси зајачица“, „Лепо...

Водич за улогата на родителите во превенција и справување со насилство во училиштата

Водич за улогата на родителите во превенција и справување со насилство во училиштата

Скопје, 11 април 2024 (МИА) -  Водич за улогата на родителите во превенција и справување со нас...

Коалиција Маргини и ТрансФормА: Студентите и Деканатот на Медицински да се изјаснат дали стојат зад медицинските професионални стандарди

Коалиција Маргини и ТрансФормА: Студентите и Деканатот на Медицински да се изјаснат дали стојат зад медицинските професионални стандарди

Скопје, 5 април 2024 Со овој јавен допис сакаме ја изразуваме нашата загриженост и разочаран...

Почнува кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жените во политика“

Почнува кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жените во политика“

Скопје, 4 април 2024 (МИА) - Од денеска, Националниот демократски институт (НДИ) официјално ја почну...

Постапка на Обвинителството против српски државјанин за насилство во угостителски објект во Јосифово

Постапка на Обвинителството против српски државјанин за насилство во угостителски објект во Јосифово

Скопје, 2 април 2024 (МИА) - Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против државјан...

Image

Остани поврзан