• вторник, 16 јули 2024
Украинските власти тврдат дека граничарите убиле дезертер на границата со Молдавија

Украинските власти тврдат дека граничарите убиле дезертер на границата со Молдавија

Киев, 15 јули 2024 (МИА) - Украинските власти денеска објавија дека граничарите убиле дезертер кој с...

Вархеји во посета на Молдавија за официјален старт на пристапниот скрининг процес 

Вархеји во посета на Молдавија за официјален старт на пристапниот скрининг процес 

Брисел, 9 јули 2024 (МИА) - Европскиот комесар за соседска политика и проширување Оливер Вархеји од...

Фон дер Лајен им честиташе на Молдавија и Украина за почетокот на пристапните преговори

Фон дер Лајен им честиташе на Молдавија и Украина за почетокот на пристапните преговори

Брисел, 25 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска со...

Амбасадорите на ЕУ се договорија за преговарачки рамки за Украина и Молдавија

Амбасадорите на ЕУ се договорија за преговарачки рамки за Украина и Молдавија

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Амбасадорите на ЕУ начелно се договорија за преговарачките рамки за при...

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

Кишинај, 13 јуни 2024 (МИА) - Владите на САД, Велика Британија и Канада денеска ја обвинија Русија д...

Писонеро: Украина и Молдавија ги исполнија условите за старт на преговорите за членство во ЕУ 

Писонеро: Украина и Молдавија ги исполнија условите за старт на преговорите за членство во ЕУ 

Брисел, 7 јуни 2024 (МИА) - Европската комисија донесе одлука да ги извести земјите членки на ЕУ дек...

Квалификации за ЕП 2025: Македонија славеше против Молдавија

Квалификации за ЕП 2025: Македонија славеше против Молдавија

Кишињев, 4 јуни 2024 (МИА) - Женската репрезентација на Македонија победи на гостувањето кај Молдави...

Квалификации за ЕП: Фудбалерките одиграа нерешено против Молдавија

Квалификации за ЕП: Фудбалерките одиграа нерешено против Молдавија

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Женската репрезентација на Македонија одигра нерешено 1:1 против селекци...

Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

Кишињев, 31 мај 2024 (МИА) - Парламентот на Молдавија ја осуди руската инвазија врз Украина, нарекув...

Блинкен во посета на Молдавија

Блинкен во посета на Молдавија

Кишињев, 29 мај 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во глав...

Кацарска на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија 

Кацарска на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија 

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Добрил...

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Молдавија потпиша партнерство со Европската унија во областа на безбедно...

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Неколку земји-членки денеска побараа од ЕУ да ги почне преговорите за чл...

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Целта на Европска Унија е да ги почне официјалните преговори за членство...

Санду: Молдавија сака да го реинтегрира Придњестровје пред членството во ЕУ

Санду: Молдавија сака да го реинтегрира Придњестровје пред членството во ЕУ

Осло, 7 мај 2024 (МИА) – Претседателката на Молдавија, Маја Санду денеска изјави дека Кишињев се стр...

Image

Остани поврзан