• вторник, 16 јули 2024
Косово го прогласи 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Косово го прогласи 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Приштина, 10 јули 2024 (МИА) – Владата на Косово денеска одлучи да го прогласи 11 јули за Ден на сеќ...

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

Приштина, 10 јули 2024 (МИА) – Косовската претседателка, Вјоса Османи денеска на маргините на Самито...

Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

Приштина, 10 јули 2024 (МИА) – Поранешниот командант на здружените сили на НАТО за Европа, американс...

О'Брајан: Северно Косово и заканите за отцепување во БиХ се најголемиот ризик за регионот

О'Брајан: Северно Косово и заканите за отцепување во БиХ се најголемиот ризик за регионот

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски праш...

Н1: Сценарист од Косово пласираше неточна информација за „Недела на косовскиот театар“ во Белград

Н1: Сценарист од Косово пласираше неточна информација за „Недела на косовскиот театар“ во Белград

Белград, 3 јули 2024 (МИА) - Јетон Незирај, сценарист и директор на Ќендра Мултимедиа од Приштина, о...

ЕВБ: Калас ќе се соочи со тешки задачи за решавање на косовското прашање

ЕВБ: Калас ќе се соочи со тешки задачи за решавање на косовското прашање

Талин, 3 јули 2024 (МИА) - Естонската политичарка Каја Калас ќе се соочи со тешки задачи во продолже...

Ден на жалост утре во Косово поради смртта на албанскиот писател Исмаил Кадаре

Ден на жалост утре во Косово поради смртта на албанскиот писател Исмаил Кадаре

Приштина, 2 јули 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ја прогласи среда (3 јули) за...

Претседателката на Собранието на Словенија: Проблемите меѓу Косово и Србија да се решаваат со дијалог

Претседателката на Собранието на Словенија: Проблемите меѓу Косово и Србија да се решаваат со дијалог

Приштина, 1 јули 2024 (МИА) - Претседателката на Собранието на Словенија, Уршка Клакочар Жупанчич де...

Стано: Цел на дијалогот Белград-Приштина е нормализација на меѓусебните односи

Стано: Цел на дијалогот Белград-Приштина е нормализација на меѓусебните односи

Брисел, 1 јули 2024 (МИА) – Предмет на дијалогот меѓу Белград и Приштина, чија нова рунда ќе се одрж...

Свечља: Вучиќ ќе биде затворен ако се обиде без дозвола да влезе во Косово

Свечља: Вучиќ ќе биде затворен ако се обиде без дозвола да влезе во Косово

Приштина, 30 јуни 2024 (МИА) – Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља порача дека пр...

Постери со слика на Вучиќ и порака „Врховен команданту, те чекаме“ се појавија во северно Косово

Постери со слика на Вучиќ и порака „Врховен команданту, те чекаме“ се појавија во северно Косово

Приштина, 30 јуни 2024 (МИА) – Во северно Косово утрово се појавија плакати со фотографијата на прет...

Месец дена притвор за косовскиот Србин обвинет за воени злосторства кој беше уапсен пред два дена

Месец дена притвор за косовскиот Србин обвинет за воени злосторства кој беше уапсен пред два дена

Приштина, 29 јуни 2024 (МИА) – Основниот суд во Приштина му одреди денеска едномесечен притвор на ко...

Канцеларија за Косово и Метохија : Скандалозна пресуда против четворица Срби за убиството на Оливер Ивановиќ

Канцеларија за Косово и Метохија : Скандалозна пресуда против четворица Срби за убиството на Оливер Ивановиќ

Белград, 28 јуни 2024 (МИА) - Канцеларијата за Косово и Метохија на српската Влада соопшти дека дене...

Вучевиќ: Србија е подготвена да направи компромиси со Косово

Вучевиќ: Србија е подготвена да направи компромиси со Косово

Белград, 25 јуни 2024 (МИА) - Србија е подготвена да направи „договори и компромиси“ во разговорите...

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

  Хамбург, 19 јуни 2024 (МИА) – Албанските навивачи на денешниот дуел против Хрватска (...

Image

Остани поврзан