• вторник, 25 јуни 2024
Почнува собраниската постапка за дополнување на Законот за енергетика за да се намали цената на струјата од 1 јули

Почнува собраниската постапка за дополнување на Законот за енергетика за да се намали цената на струјата од 1 јули

Скопје, 25 јуни 2024 (МИА) - Собранието денеска ќе ја одржи 8. седница на која на дневен ред се вери...

ВМРО-ДПМНЕ: Измените на Законот за енергетика ќе спречат поскапување на струјата за најголем дел од домаќинствата, ќе работиме на поевтинување после јануари

ВМРО-ДПМНЕ: Измените на Законот за енергетика ќе спречат поскапување на струјата за најголем дел од домаќинствата, ќе работиме на поевтинување после ј...

Скопје, 21 јуни 2024  На заминувањето на власта на СДСМ и ДУИ, се случува повторно ново...

Отворање на 7. Македонски енергетски форум (во живо)

Отворање на 7. Македонски енергетски форум (во живо)

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) -  Скопје е домаќин на седмото  издание на Македонскиот енергет...

Тунески:  Енергетската самостојност е услов за самоодржлива држава, ЗНАМ нуди мерки што тоа ќе го овозможат

Тунески:  Енергетската самостојност е услов за самоодржлива држава, ЗНАМ нуди мерки што тоа ќе го овозможат

Скопје, 4 мај 2024 (МИА) - Две гасни когенеративни електрани (ТЕ-ТО Скопје и ТЕ-ТОНеготино), до...

Киев: Русија ја нападна енергетската инфраструктура во три украински региони

Киев: Русија ја нападна енергетската инфраструктура во три украински региони

Киев, 27 април 2024 (МИА) - Руските вооружени сили денеска ја нападнаа енергетската инфраструктура в...

Бислимоски за МИА: Очекуван е ефект кон цените на нафтените деривати по случувањата со Иран и Израел

Бислимоски за МИА: Очекуван е ефект кон цените на нафтените деривати по случувањата со Иран и Израел

Атина, 17 април 2024 (МИА) – Ситуацијата на Блискиот Исток и последиците врз цените на нафтата, беше...

Мицотакис: Грција може да стане природна влезна точка за енергија од југ кон север

Мицотакис: Грција може да стане природна влезна точка за енергија од југ кон север

Атина, 11 април 2024 (МИА) – Можноста преку Грција да се отвори јужен коридор за железничко, патно и...

Мицотакис: Грција има важна геополитичка улога за енергетската безбедност во поширокиот регион

Мицотакис: Грција има важна геополитичка улога за енергетската безбедност во поширокиот регион

Атина, 26 март 2024 (МИА) – Грција има важна геополитичка улога обезбедувајќи енергетска безбедност...

На владина седница утврдени предлог-закони за обновливи извори на енергија и за енергетика

На владина седница утврдени предлог-закони за обновливи извори на енергија и за енергетика

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Текстовите на предлог-законите за обновливи извори на енергија и на Зак...

Реакција на СДСМ на изјавата на Христијан Мицкоски за енергетиката

Реакција на СДСМ на изјавата на Христијан Мицкоски за енергетиката

Скопје, 25 февруари 2024 Добро е да се дебатира на евтина тарифа, во недела, но енергетиката...

Мицкоски: Енергетиката е геостратегиско прашање

Мицкоски: Енергетиката е геостратегиско прашање

Битола, 25 февруари 2024 (МИА) - Енергетиката е геостратегиско прашање. РЕК Битола нема да се затвор...

Заради енергетската криза ЕСМ нема сопствени средства за инвестиции во нови енергетски капацитети, затоа се бараат странски стратешки инвеститори

Заради енергетската криза ЕСМ нема сопствени средства за инвестиции во нови енергетски капацитети, затоа се бараат странски стратешки инвеститори

Скопје, 6 февруари 2024 (МИА) – Во текот на енергетската криза во овие три-четири години АД ЕСМ имаш...

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот во енергетиката продолжува

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот во енергетиката продолжува

23 јануари 2024  Потсетување за набавката  на стар блок трансформатор во РЕК Битол...

Бектеши: Прв пат по три децении ќе бидеме целосно независни од источниот дел во однос на снабдувањето со енергенси

Бектеши: Прв пат по три децении ќе бидеме целосно независни од источниот дел во однос на снабдувањето со енергенси

Скопје, 23 јануари 2024 (МИА) - Оваа година е многу важна за нас зашто, од осамостојувањето на држав...

Воведен надомест за пристап до мрежа, повторно евтина дневна тарифа за струјата

Воведен надомест за пристап до мрежа, повторно евтина дневна тарифа за струјата

Скопје, 30 декември 2023 (МИА) - Изминатата 2023 година ја одбележаа не...

Image

Остани поврзан