• четврток, 30 мај 2024
На меѓународната донаторска конференција во Брисел беа собрани 7,5 милијарди евра за сириските бегалци

На меѓународната донаторска конференција во Брисел беа собрани 7,5 милијарди евра за сириските бегалци

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - На меѓународната донаторска конференција за сириските бегалци вчера се с...

Најмалку 16 земји-членки на ОН дадоа заедничка изјава за поддршка на Агенцијата за палестински бегалци

Најмалку 16 земји-членки на ОН дадоа заедничка изјава за поддршка на Агенцијата за палестински бегалци

Њујорк, 22 мај 2024 (МИА) - Најмалку 16 земји-членки на Обединетите нации дадоа „изјава за заеднички...

Палестинците бегаат од Рафа на 76-годишнината од Накба

Палестинците бегаат од Рафа на 76-годишнината од Накба

Газа, 15 мај 2024 (МИА) - Десетици илјади цивили продолжуваат да бегаат од градот Рафа, на југот на...

УНРВА собра повеќе од 115 милиони долари од приватни донации за палестинските бегалци

УНРВА собра повеќе од 115 милиони долари од приватни донации за палестинските бегалци

Женева, 30 април 2024 (МИА) - Шефот на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци (УНРВА), Ф...

Во Чифте Амам се отвора изложбата „Уметници и бегалци“

Во Чифте Амам се отвора изложбата „Уметници и бегалци“

Скопје, 2 април 2024 (МИА) - Во Национална галерија Чифте Амам вечер ќе биде отворена изложбата „Уме...

Комитет за човекови права на ОН: Велика Британија да се откаже од законот за депортација на бегалците

Комитет за човекови права на ОН: Велика Британија да се откаже од законот за депортација на бегалците

Женева, 28 март 2024 (МИА) – Комитетот за човекови права на Обединети нации денеска ја повика Велика...

Германски аналитичар Кнаус: Ако Украина загуби, милиони бегалци ќе пристигнат во Европа

Германски аналитичар Кнаус: Ако Украина загуби, милиони бегалци ќе пристигнат во Европа

Берлин, 25 март 2024 (МИА) - Германскиот аналитичар кој ја проучува миграцијата, Гералд Кнаус, преду...

Десетици бегалци Рохинџи спасени од превртен дрвен чамец во близина на брегот на Индонезија

Десетици бегалци Рохинџи спасени од превртен дрвен чамец во близина на брегот на Индонезија

Џакарта, 21 март 2024 (МИА) - Индонезиски брод за пребарување денеска пронашол превртен дрвен брод с...

УНХЦР: Минатата година во Србија влегле 108.828 бегалци и мигранти

УНХЦР: Минатата година во Србија влегле 108.828 бегалци и мигранти

Белград, 10 март 2024 (МИА) - Според официјалните податоци, минатата година во Србија влегле 108.828...

Значаен раст на бројот на напади врз бегалци во Германија

Значаен раст на бројот на напади врз бегалци во Германија

Берлин, 21 февруари 2024 (МИА) - Германската полиција минатата година забележала најголем број напад...

Над 200.000 украински бегалци добија азил во Велика Британија според различни визни програми

Над 200.000 украински бегалци добија азил во Велика Британија според различни визни програми

Лондон, 15 февруари 2024 (МИА) - Бројот на украински бегалци на кои им беше одобрен азил во Велика Б...

УНРВА: Ова е најголемото раселување на Палестинците од 1948 година

УНРВА: Ова е најголемото раселување на Палестинците од 1948 година

Њујорк, 15 јануари 2024 (МИА) - Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските б...

Израел води тајни преговори со Конго за прифат на бегалци од Појасот Газа

Израел води тајни преговори со Конго за прифат на бегалци од Појасот Газа

Ерусалим, 3 јануари 2024 (МИА) - Израелските власти водеа тајни преговори со африканската држава Кон...

Советот за безбедност е „загрижен“ од ескалацијата на насилството во Судан

Советот за безбедност е „загрижен“ од ескалацијата на насилството во Судан

Њујорк, 23 декември 2023 (МИА) - Советот за безбедност на ОН синоќа изрази загриженост поради зголем...

ЕК одвои над 65 милиони евра за помош на четири земјите членки за згрижување на бегалците од Украина 

ЕК одвои над 65 милиони евра за помош на четири земјите членки за згрижување на бегалците од Украина 

Брисел, 18 декември 2023 (МИА) - Европската комисија донесе одлука да им стави на располагање над 65...

Image

Остани поврзан