• сабота, 25 мај 2024
Австралија и Нов Зеланд испраќаат авиони за евакуација на туристи од Нова Каледонија

Австралија и Нов Зеланд испраќаат авиони за евакуација на туристи од Нова Каледонија

Мелбурн, 21 мај 2024 (МИА) - Австралија и Нов Зеланд најавија дека ќе испратат владини авиони за да...

Воздухопловна команда на НАТО: Норвешка има за цел да користи биогориво за повеќенаменски ловци Ф-35

Воздухопловна команда на НАТО: Норвешка има за цел да користи биогориво за повеќенаменски ловци Ф-35

Осло, 15 мај 2024 (МИА) - Норвешката армија има за цел да користи биогориво за своите авиони Ф-35 до...

Кинескиот носач на авиони „Фуџиан“ ги започна своите први поморски испитувања

Кинескиот носач на авиони „Фуџиан“ ги започна своите први поморски испитувања

Пекинг, 1 мај 2024 (МИА) - Третиот кинески носач на авиони „Фуџиан“ утринава ги започна своите први...

Кина испрати воени авиони кон Тајван откако американскиот државен секретар го напушти Пекинг

Кина испрати воени авиони кон Тајван откако американскиот државен секретар го напушти Пекинг

Тајпеј, 27 април 2024 (МИА) - Тајван денеска извести за обновени кинески воени активности во близина...

Четири европски авиокомпании ќе ја шират идејата за Европа пред евроизборите 

Четири европски авиокомпании ќе ја шират идејата за Европа пред евроизборите 

Брисел, 26 април 2024 (МИА) - Четири авиони на авиокомпании кои се дел од групацијата на „Луфтханза“...

Американски авиони испуштија хуманитарна помош во северниот дел на Појасот Газа

Американски авиони испуштија хуманитарна помош во северниот дел на Појасот Газа

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - Централната команда на Соединетите Американски Држави (ЦЕНТКОМ) соо...

Иран ги демантира информациите за претстојна испорака на  борбени авиони Су-35 од Русија

Иран ги демантира информациите за претстојна испорака на борбени авиони Су-35 од Русија

Техеран, 21 април 2024 (МИА) - Иранските власти ги демантираа информациите дека ќе има испорака на н...

Техеран за неколку дена ќе ја добие првата серија купени руски борбени авиони Су-35, објави ирански весник

Техеран за неколку дена ќе ја добие првата серија купени руски борбени авиони Су-35, објави ирански весник

Техеран, 21 април 2024 (МИА) - Иран во рок од неколку дена ќе ја добие првата серија од руските борб...

Албанија ќе го зајакнува одбранбениот систем со авиони, беспилотни летала, хеликоптери, бродови и оклопни возила

Албанија ќе го зајакнува одбранбениот систем со авиони, беспилотни летала, хеликоптери, бродови и оклопни возила

Тирана, 11 април 2024 (МИА) - Албанија планира да ја прошири својата воздушна флота со борбени авион...

Два авиона се судрија со крилата на пистата на аеродромот Хитроу

Два авиона се судрија со крилата на пистата на аеродромот Хитроу

Лондон, 6 април 2024 (МИА) - На лондонскиот аеродром Хитроу се случи инцидент кога два авиони се суд...

Медиуми: САД блиску до одлука за продажба на дополнителни 50 авиони Ф-15 на Израел

Медиуми: САД блиску до одлука за продажба на дополнителни 50 авиони Ф-15 на Израел

Вашингтон, 5 април 2024 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е блиску...

Газа: 12 лица се удавија додека се обидувале да допливаат до хуманитарна помош, шестмина загинати во стампедо

Газа: 12 лица се удавија додека се обидувале да допливаат до хуманитарна помош, шестмина загинати во стампедо

Газа, 26 март 2024 (МИА) - Дванаесет лица се удавија во морето недалеку од брегот на северна Газа, д...

ЕК ќе обезбеди 600 милиони евра за набавка на 12 авиони за гаснење пожари 

ЕК ќе обезбеди 600 милиони евра за набавка на 12 авиони за гаснење пожари 

Брисел, 25 март 2024 (МИА) - Европската комисијата ќе ја финансира набавката на нови авиони за гасне...

Кинески авиони забележани во воздушниот простор над Тајван

Кинески авиони забележани во воздушниот простор над Тајван

Тајпеј, 21 март 2024 (МИА) - Дваесет кинески воени авиони синоќа биле забележани во воздушниот прост...

Русите многу помалку летаат над источна Украина по неколкуте соборени авиони во последните денови

Русите многу помалку летаат над источна Украина по неколкуте соборени авиони во последните денови

Киев, 3 март 2024 (МИА) – Руските воздушни операции над источна Украина значително се намалија откак...

Image

Остани поврзан