• недела, 19 мај 2024
Во посета на Бигорски манастир митрополитот Илија и православни верници од Финска

Во посета на Бигорски манастир митрополитот Илија и православни верници од Финска

Дебар, 15 мај 2024 (МИА) - Во посета на Бигорски манастир престојува гр...

Путин се фокусира на миграцијата за да ја дестабилизира Финска, нагласи Фон дер Лајен

Путин се фокусира на миграцијата за да ја дестабилизира Финска, нагласи Фон дер Лајен

Брисел, 19 април 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска н...

Стуб за Си-Ен-Ен: Нема услови за преговори со Русија, единствениот начин да се постигне мир е преку борба

Стуб за Си-Ен-Ен: Нема услови за преговори со Русија, единствениот начин да се постигне мир е преку борба

Хелсинки, 8 април 2024 (МИА) – Финскиот претседател Александар Стуб изјави дека воената акција е еди...

Финска повторно ја продолжи одлуката за затворање на граничните премини со Русија

Финска повторно ја продолжи одлуката за затворање на граничните премини со Русија

Хелсинки, 4 април 2024 (МИА) - Финската влада ќе го продолжи затворањето на граничните премини со Ру...

Зеленски-Стуб: НАТО може да ја гарантира безбедноста на сите членки само заедно со Украина

Зеленски-Стуб: НАТО може да ја гарантира безбедноста на сите членки само заедно со Украина

Киев, 3 април 2024 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека целосна си...

Мотивот за нападот во училиштето во Финска бил злоставување на осомничениот ученик

Мотивот за нападот во училиштето во Финска бил злоставување на осомничениот ученик

Хелсинки, 3 април 2024 (МИА) - Мотивот за пукањето во училиште во предградие на Хелсинки, во кое беш...

Финска и Украина потпишаа десетгодишен безбедносен договор

Финска и Украина потпишаа десетгодишен безбедносен договор

Киев, 3 април 2024 (МИА) - Финскиот претседател Александар Стуб, кој е во посета на Киев, и украинск...

Почина едно од трите ранети деца во пукањето во основно училиште во Финска

Почина едно од трите ранети деца во пукањето во основно училиште во Финска

Хелсинки, 2 април 2024 (МИА) – Едно 12-годишно дете загина откако беше...

Најмалку три деца ранети во пукањето во училиштето во Финска

Најмалку три деца ранети во пукањето во училиштето во Финска

Хелсинки, 2 април 2024 (МИА) - Најмалку три деца се повредени во инцидентот во основно училиште во ф...

Пукање во училиште во Финска, има ранети

Пукање во училиште во Финска, има ранети

Хелсинки, 2 април 2024 (МИА) - Финската полиција соопшти дека денеска дошло до пукање во училиште во...

Шефица на финската дипломатија: Не е исклучено испраќање војници во Украина во иднина

Шефица на финската дипломатија: Не е исклучено испраќање војници во Украина во иднина

Лондон, 31 март 2024 (МИА) - Финската министерка за надворешни работи Елина Валтонен изјави дека не...

Студија на ОН: Финците најсреќни, Авганистанците најнесреќни, Македонците на средина - на 84 место

Студија на ОН: Финците најсреќни, Авганистанците најнесреќни, Македонците на средина - на 84 место

Њујорк, 20 март 2024 (МИА) - Финска ја зацврсти својата позиција како н...

Финска ја затвора границата за барателите на азил кои доаѓаат преку Русија

Финска ја затвора границата за барателите на азил кои доаѓаат преку Русија

Хелсинки, 15 март 2024 (МИА) - Финска планира да усвои привремен закон кој ќе и овозможи да ја затво...

Украина може да го користи оружјето од Финска за да гаѓа цели на руска територија

Украина може да го користи оружјето од Финска за да гаѓа цели на руска територија

Хелсинки, 1 март 2024 (МИА) - Украина може да го користи оружјето што го обезбеди Финска за да гаѓа...

Втор круг претседателски избори во Финска

Втор круг претседателски избори во Финска

Хелсинки, 11 февруари 2024 (МИА) - Поранешниот премиер Александар Стуб и поранешниот министер за над...

Image

Остани поврзан