• недела, 14 јули 2024
Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Рафа, 21 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили вр...

Најмалку 12 загинати во израелски напади врз Рафа, соопштија палестински извори

Најмалку 12 загинати во израелски напади врз Рафа, соопштија палестински извори

Ерусалим, 19 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа во нападите на израелските вооружени сили во...

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во Рафа

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во Рафа

Ерусалим, 18 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на с...

ИДФ: Продолжуваат борбите во Рафа

ИДФ: Продолжуваат борбите во Рафа

Тел Авив, 13 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија (ИДФ) соопшти дека продолжува со меѓународно крити...

Грчкото МНР ги осуди нападите врз Рафа и повика на итен прекин на огнот

Грчкото МНР ги осуди нападите врз Рафа и повика на итен прекин на огнот

Атина, 30 мај 2024 (МИА) – Грција ги осудува неодамнешните напади врз цивили, вклучително и деца, во...

Во израелски напад врз Рафа утринава загинале 12 цивили

Во израелски напад врз Рафа утринава загинале 12 цивили

Рафа, 30 мај 2024 (МИА) - Израелските сили рано утринава убиле најмалку дванаесет Палестинци во возд...

Израелски медиуми: Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Израелски медиуми: Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Газа, 30 мај 2024 (МИА) - Според извештаите на израелските медиуми, израелската армија ја презела ко...

Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа

Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа

Газа, 29 мај 2024 (МИА) - Тенкови на израелската армија (ИДФ) влегоа во центарот на градот Рафа на ј...

Анализа на Си-Ен-Ен: Во нападот на кампот во Рафа било употребено американско оружје

Анализа на Си-Ен-Ен: Во нападот на кампот во Рафа било употребено американско оружје

Газа, 29 мај 2024 (МИА) - Во смртоносниот израелски напад на кампот за раселените Палестинци во Рафа...

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Рафа, 28 мај 2024 (МИА) - Речиси еден милион лица го напуштиле градот Рафа во последните три недели,...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Тел Авив, 27 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше ноќешниот напад...

Израел ќе спроведе истрага за смртоносниот воздушен напад на Рафа

Израел ќе спроведе истрага за смртоносниот воздушен напад на Рафа

Тел Авив, 27 мај 2024 (МИА) - Израелската војска најави истрага поради нападот на Рафа, град на југо...

Убиен војник во престрелка меѓу египетската и израелската војска кај Рафа

Убиен војник во престрелка меѓу египетската и израелската војска кај Рафа

Рафа, 27 мај 2024 (МИА) - Израелски и египетски војници денеска разменија оган во близина на граничн...

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Рафа, 27 мај 2024 (МИА) - Палестинските власти и Хамас го обвинија Израел за „масакр“ кога целеше це...

Израелските сили го продолжија нападот врз Рафа

Израелските сили го продолжија нападот врз Рафа

Рафа, 26 мај 2024 (МИА) - Израелските воени сили денеска го продолжија нападот врз Рафа, град на југ...

Image

Остани поврзан