• вторник, 23 јули 2024
Најмалку 37 Палестинци загинаа во израелското бомбардирање на Кан Јунис

Најмалку 37 Палестинци загинаа во израелското бомбардирање на Кан Јунис

Газа, 22 јули 2024 (МИА) - Најмалку 37 Палестинци се убиени од воздух и во тенковски напади на израе...

Амнести интернешнал: Израел ги мачеше Палестинците од Газа

Амнести интернешнал: Израел ги мачеше Палестинците од Газа

Газа, 18 јули 2024 (МИА) - Организацијата за човекови права Амнести интернешнал (АИ) денеска ги обви...

Околу 6.400 Палестинци се водат како исчезнати од избувнувањето на војната во Газа

Околу 6.400 Палестинци се водат како исчезнати од избувнувањето на војната во Газа

Њујорк, 12 јули 2024 (МИА) - Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) денеска соопшти дека окол...

САД издвоија уште 100 милиони долари помош за Палестинците во Газа и Западниот брег

САД издвоија уште 100 милиони долари помош за Палестинците во Газа и Западниот брег

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - САД издвоија дополнителни 100 милиони долари помош за Палестинците в...

Седум Палестинци загинаа во израелска рација на Западниот Брег

Седум Палестинци загинаа во израелска рација на Западниот Брег

Рамала, 5 јули 2024 (МИА) - Седум Палестинци беа убиени денеска во напад на израелската војска во гр...

Четворица Палестинци загинаа во израелски напад врз бегалскиот камп Нур Шамс, на Западниот Брег

Четворица Палестинци загинаа во израелски напад врз бегалскиот камп Нур Шамс, на Западниот Брег

Нур Шамс, 3 јули 2024 (МИА) - Најмалку четири лица загинаа вчера во израелски напад врз бегалскиот к...

Израелски министри ја критикуваат одлуката за ослободување на палестински затвореници

Израелски министри ја критикуваат одлуката за ослободување на палестински затвореници

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - По ослободувањето на повеќе од 50 палестински затвореници, меѓу кои и...

Хамас: Најмалку 24 Палестинци загинаа во три одделни воздушни напади врз градот Газа

Хамас: Најмалку 24 Палестинци загинаа во три одделни воздушни напади врз градот Газа

Газа, 25 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 24 Палестинци загинаа рано изутрината во три одделни воздушни на...

Во израелски напад врз бегалскиот камп Нусеират загинаа најмалку 17 луѓе

Во израелски напад врз бегалскиот камп Нусеират загинаа најмалку 17 луѓе

Газа, 18 јуни 2024 (МИА) – Најмалку 17 луѓе загинаа при синоќешното израелско бомбардирање врз бегал...

ОН: Еден милион Палестинци во Газа ќе достигнат највисоко ниво на глад до средината на јули ако војната не престане

ОН: Еден милион Палестинци во Газа ќе достигнат највисоко ниво на глад до средината на јули ако војната не престане

Њујорк, 5 јуни 2024 (МИА) - ОН предупредија дека повеќе од милион Палестинци во Газа би можеле да до...

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа 

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа 

Пекинг, 30 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Египет, Абдел Фатах ел Сиси ја повика меѓународната зае...

Најмалку 16 земји-членки на ОН дадоа заедничка изјава за поддршка на Агенцијата за палестински бегалци

Најмалку 16 земји-членки на ОН дадоа заедничка изјава за поддршка на Агенцијата за палестински бегалци

Њујорк, 22 мај 2024 (МИА) - Најмалку 16 земји-членки на Обединетите нации дадоа „изјава за заеднички...

Најмалку седум Палестинци загинаа, а девет се ранети во израелски напад во Џенин

Најмалку седум Палестинци загинаа, а девет се ранети во израелски напад во Џенин

Ерусалим, 21 мај 2024 (МИА) - Најмалку седум Палестинци загинаа, а девет беа ранети во денешниот нап...

Во Мароко уште еден марш на солидарност со Палестинците

Во Мароко уште еден марш на солидарност со Палестинците

Казабланка, 20 мај 2024 (МИА) - Неколку илјади Мароканци одржаа уште еден марш во Казабланка за подд...

ИДФ ги повика Палестинците да ги евакуираат крајбрежните населби во северниот дел на Газа

ИДФ ги повика Палестинците да ги евакуираат крајбрежните населби во северниот дел на Газа

Џабалија, 19 мај 2024 (МИА) - Израелската армија ги повика Палестинците во крајбрежните населби во с...

Image

Остани поврзан