• вторник, 18 јуни 2024
Словенечкиот парламент го одобри признавањето на Палестина

Словенечкиот парламент го одобри признавањето на Палестина

Љубљана, 5 јуни 2024 (МИА) - Словенечкиот парламент синоќа го одобри признавањето на независна палес...

Словенечкиот парламент денеска, без гласање,  ќе расправа за признавање на Палестина

Словенечкиот парламент денеска, без гласање, ќе расправа за признавање на Палестина

Љубаљана, 4 јуни 2024 (МИА) - Парламентот на Словенија денеска на итна седница ќе расправа за владин...

Опозицијата во Словенија го спречи Собранието да гласа за признавање на државата Палестина

Опозицијата во Словенија го спречи Собранието да гласа за признавање на државата Палестина

Љубљана, 3 јуни 2024 (МИА) - Конзервативната опозиција во Словенија поднесе предлог за спречување на...

 Словенечката влада го испрати до Парламентот предлогот за признавање на Палестина

 Словенечката влада го испрати до Парламентот предлогот за признавање на Палестина

Љибљана, 30 мај 2024 (МИА) - Словенечката влада го усвои предлогот за признавање на државата Палести...

Словенија ќе ја признае палестинската држава

Словенија ќе ја признае палестинската држава

Љубљана, 30 мај 2024 (МИА) - Словенечкиот премиер, Роберт Голоб најави дека неговата земја денеска ќ...

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинска држава

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинска држава

Копенхаген, 28 мај 2024 (МИА) - Данскиот парламент денеска го отфрли предлог-законот за признавање н...

И Ирска денеска ја призна Палестина, по Шпанија и Норвешка

И Ирска денеска ја призна Палестина, по Шпанија и Норвешка

Даблин, 28 мај 2024 (МИА) - Ирска денеска официјално ја призна државата Палестина, откако одлуката б...

Во Норвешка стапува на сила признавањето на Палестина како држава

Во Норвешка стапува на сила признавањето на Палестина како држава

Осло, 28 мај 2024 (МИА) - Во Норвешка денеска официјално стапува на сила признавањето на независната...

Каселакис бара Грција да го следи примерот на Шпанија, Ирска и Норвешка и да ја признае палестинската држава

Каселакис бара Грција да го следи примерот на Шпанија, Ирска и Норвешка и да ја признае палестинската држава

Атина, 27 мај 2024 (МИА) – Ако не сега, тогаш кога? Кој е најдобриот момент конечно да ја признаеме...

Лидерот на СИРИЗА во дводневна посета на Палестина

Лидерот на СИРИЗА во дводневна посета на Палестина

Атина, 26 мај 2024 (МИА) – Лидерот на грчката опозициска СИРИЗА Стефанос Каселакис денеска и утре ќе...

Турскиот министер за надворешни работи Фидан во Брисел на средби посветени на Палестина

Турскиот министер за надворешни работи Фидан во Брисел на средби посветени на Палестина

Анкара, 26 мај 2024 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан денеска ќе го посети...

Маринакис: Признавањето на Палестина е дел од мировниот процес во рамките на сеопфатното политичко решение за Блискиот Исток

Маринакис: Признавањето на Палестина е дел од мировниот процес во рамките на сеопфатното политичко решение за Блискиот Исток

Атина, 23 мај 2024 (МИА) – Грција останува посветена на спроведувањето на резолуцијата на Советот за...

Белгија засега се воздржува од признавање на палестинска држава

Белгија засега се воздржува од признавање на палестинска држава

Брисел, 22 мај 2024 (МИА) - Белгиската влада денеска расправаше за признавање на палестинска држава,...

Милановиќ: Одлуката за признавање на Палестина не е едноставна, неопходен е разговор меѓу премиерот и претседателот

Милановиќ: Одлуката за признавање на Палестина не е едноставна, неопходен е разговор меѓу премиерот и претседателот

Загреб, 22 мај 2024 (МИА) - Хрватскиот претседател, Зоран Милановиќ денеска изјави дека евентуалното...

Сежурне: Условите Франција официјално да ја признае Палестина како држава се уште не се исполнети

Сежурне: Условите Франција официјално да ја признае Палестина како држава се уште не се исполнети

Париз, 22 мај 2024 (МИА) - Условите за официјално признавање на Палестина како држава се уште не се...

Image

Остани поврзан