• сабота, 25 мај 2024
Од денеска до 27 мај, бугарскиот Парламент е домаќин на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО

Од денеска до 27 мај, бугарскиот Парламент е домаќин на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО

Софија, 25 мај 2024 - Речиси 400 парламентарци од 32 земји-членки на НАТО и од 25 земји партнери и п...

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Берлин, 25 мај 2024 (МИА) - Северноатлантската алијанса ќе ја зголеми поддршката за Украина, но нема...

Орбан: Унгарија ќе се обиде да не биде дел од операциите на НАТО насочени кон поддршка на Украина

Орбан: Унгарија ќе се обиде да не биде дел од операциите на НАТО насочени кон поддршка на Украина

Будимпешта, 24 мај 2024 (МИА) - Унгарија ќе настојува да не учествува во операциите на НАТО чија цел...

Парламентарното собрание на НАТО започнува утре

Парламентарното собрание на НАТО започнува утре

Брисел, 23 мај 2024 (МИА) - На седницата, која ќе трае до 27 мај, ќе се соберат парламентарци од 32...

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - НАТО може да испрати воени инструктори во Украина за „брза“ и „квалит...

Рјабков: Русија нема доверба во НАТО

Рјабков: Русија нема доверба во НАТО

Москва, 17 мај 2024 (МИА) – Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави дека...

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина, изјави денеска на п...

Генералот Ѓурчиновски во Брисел учествуваше на заседанието на Воениот комитет на НАТО и оствари билатерални средби

Генералот Ѓурчиновски во Брисел учествуваше на заседанието на Воениот комитет на НАТО и оствари билатерални средби

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски во т...

Заседание на Воениот комитет на НАТО на ниво на началници на генералштабови 

Заседание на Воениот комитет на НАТО на ниво на началници на генералштабови 

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Поддршката за Украина, имплементацијата на концептот за операции и на од...

Воздухопловна команда на НАТО: Норвешка има за цел да користи биогориво за повеќенаменски ловци Ф-35

Воздухопловна команда на НАТО: Норвешка има за цел да користи биогориво за повеќенаменски ловци Ф-35

Осло, 15 мај 2024 (МИА) - Норвешката армија има за цел да користи биогориво за своите авиони Ф-35 до...

НАТО функционер за АНА-МПА: Северна Македонија под уставното име влезе во Алијансата

НАТО функционер за АНА-МПА: Северна Македонија под уставното име влезе во Алијансата

Атина, 14 мај 2024 (МИА) –  Северна Македонија во НАТО влезе под уставното име и тоа е името по...

НАТО Младински самит 2024 „Обликување на вашето утре“ 

НАТО Младински самит 2024 „Обликување на вашето утре“ 

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг де...

Одлука за испраќање припадници на АРМ на вежби во Бугарија и Германија и во операција на НАТО во Косово

Одлука за испраќање припадници на АРМ на вежби во Бугарија и Германија и во операција на НАТО во Косово

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - На предлог на Министерството за одбрана, Владата на денешната 20-та седни...

НАТО ги осуди кибер нападите насочени против демократските институции, безбедноста и слободното општество 

НАТО ги осуди кибер нападите насочени против демократските институции, безбедноста и слободното општество 

Брисел, 3 мај 2024 (МИА) – Северноатлантскиот совет (НАК) денеска изрази солидарност со Германија по...

Северноатлантскиот совет ги осуди последните руски хибридни закани

Северноатлантскиот совет ги осуди последните руски хибридни закани

Брисел, 3 мај 2024 (МИА) - Земјите членки на НАТО изразуваат длабока загриженост поради хибридните а...

Image

Остани поврзан