• недела, 19 мај 2024
Санду: Молдавија сака да го реинтегрира Придњестровје пред членството во ЕУ

Санду: Молдавија сака да го реинтегрира Придњестровје пред членството во ЕУ

Осло, 7 мај 2024 (МИА) – Претседателката на Молдавија, Маја Санду денеска изјави дека Кишињев се стр...

Мишел: Руската инвазија врз Украина ја оживеа стратегијата за проширување на ЕУ

Мишел: Руската инвазија врз Украина ја оживеа стратегијата за проширување на ЕУ

Брисел, 29 април 2024 (МИА) - Руската инвазија врз Украина ја охрабри ЕУ да работи на прифаќањето но...

ЕУ ги продолжи санкциите против одговорните за поткопување на Молдавија и Мјанмар 

ЕУ ги продолжи санкциите против одговорните за поткопување на Молдавија и Мјанмар 

Брисел, 27 април 2024 (МИА) – Советот на ЕУ донесе одлука за продолжување за една година на режимите...

Герасимов: Руската пропаганда е присутна во Молдавија, но тоа нема да  ја наруши нашата европска агенда

Герасимов: Руската пропаганда е присутна во Молдавија, но тоа нема да ја наруши нашата европска агенда

Скопје, 26 април 2024 (МИА) - Руската пропаганда е присутна во Молдавија, но тоа нема да  ја на...

Маричиќ-Герасимов: Заедничката цел за влез во ЕУ е дополнителна причина за зацврстување на сојузништвото помеѓу Скопје и Кишињев

Маричиќ-Герасимов: Заедничката цел за влез во ЕУ е дополнителна причина за зацврстување на сојузништвото помеѓу Скопје и Кишињев

Скопје, 26 април 2024 (МИА) – Северна Македонија и Молдавија ги поврзуваат заедничките вредности и о...

Опозицијата во Молдавија создаде предизборна коалиција, ја соопшти во Москва

Опозицијата во Молдавија создаде предизборна коалиција, ја соопшти во Москва

Москва, 22 април 2024 (МИА) - Опозициските партии во Молдавија, кои ја критикуваат желбата на претсе...

Во Молдавија пронајдени остатоци од руски дрон од иранско производство

Во Молдавија пронајдени остатоци од руски дрон од иранско производство

Кишињев, 5 април 2024 (МИА) - Граничната полиција на Молдавија вчера соопшти дека пронашла и обезбед...

Молдавија ќе купува американски плин преку Грција

Молдавија ќе купува американски плин преку Грција

Кишинев, 1 април 2024 (МИА) - Снабдувачот на гас во Молдавија, Енергоком денеска објави дека ќе ги с...

Вработен во Амбасадата на Молдавија во Москва ќе биде протеран

Вработен во Амбасадата на Молдавија во Москва ќе биде протеран

Москва, 29 март 2024 (МИА) - Официјална Москва одлучи на неодамнешното протерување на вработени од Р...

Македонија и Молдавија одиграа без победник

Македонија и Молдавија одиграа без победник

Анталија, 22 март 2024 (МИА) - Македонската фудбалска репрезентација одигра 1:1 против против Молдав...

Милевски ги избра стартните 11. за дуелот со Молдавија

Милевски ги избра стартните 11. за дуелот со Молдавија

  Анталија, 22 март 2024 (МИА) – Селекторот Благоја Милевски го одреди почетниот состав...

Барди: Повеќе нема „пријателски“ натпревари, даваме максимум на секој дуел што го играме за Македонија

Барди: Повеќе нема „пријателски“ натпревари, даваме максимум на секој дуел што го играме за Македонија

Анталија, 21 март 2024 (МИА) - Фудбалскиот репрезентативец на Македонија, Енис Барди на прес-конфере...

Милевски: Ќе ги искористиме натпреварите со Молдавија и Црна Гора да ги испробаме силите

Милевски: Ќе ги искористиме натпреварите со Молдавија и Црна Гора да ги испробаме силите

Анталија, 21 март 2024 (МИА) - Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски на прес...

Македонските фудбалери се собраа во Анталија за дуелите со Црна Гора и Молдавија

Македонските фудбалери се собраа во Анталија за дуелите со Црна Гора и Молдавија

  Анталија, 18 март 2024 (МИА) – Македонската фудбалска репрезентација попладнево во ту...

Молдавското МНР го повика рускиот амбасадор поради гласачките места во Приднестровие

Молдавското МНР го повика рускиот амбасадор поради гласачките места во Приднестровие

Кишињев, 12 март 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Молдавија соопшти дека го повик...

Image

Остани поврзан