• вторник, 18 јуни 2024
Одложено судењето против струшкиот градоначалник за набавката на луксузен автомобил

Одложено судењето против струшкиот градоначалник за набавката на луксузен автомобил

Струга, 26 април 2024 (МИА) - Во Основниот суд во Струга денеска почна судскиот процес против струшк...

Дом за стари лица горлив проблем за пензионерите од Струга, но и регионот

Дом за стари лица горлив проблем за пензионерите од Струга, но и регионот

Струга, 21 април 2024 (МИА) - Оставени сами на себе, струшките пензионери, во 21-ви век бараат прист...

ДКСК со иницијатива за кривично гонење за отуѓување на земјиште во центарот на Струга

ДКСК со иницијатива за кривично гонење за отуѓување на земјиште во центарот на Струга

Скопје, 11 септември 2023 (МИА) - Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за случај за...

Одлуките на САД се базираат на информации собрани во земјава, не во Вашингтон, што понатаму останува на надлежните тука, вели Агелер

Одлуките на САД се базираат на информации собрани во земјава, не во Вашингтон, што понатаму останува на надлежните тука, вели Агелер

Скопје, 20 јули 2023 (МИА) - Американската амбасада не може да и кажува на која било институција во...

Левица: Мерко не е ставен во притвор како што е досегашната пракса

Левица: Мерко не е ставен во притвор како што е досегашната пракса

5 јули 2023  По објавата на С...

Ахмети: Во борбата против корупцијата за да биде процесот кредибилен да има и меѓународни експерти

Ахмети: Во борбата против корупцијата за да биде процесот кредибилен да има и меѓународни експерти

Тетово, 2 јули 2023 (МИА) - Претседателот на ДУИ, Али Ахмети смета дека со меѓународни експерти ќе и...

Не сум го гласал Мерко за да кажам дали да даде оставка, сам треба да си одлучи, смета Османи

Не сум го гласал Мерко за да кажам дали да даде оставка, сам треба да си одлучи, смета Османи

Скопје, 1 јули 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели струшкиот градоначални...

Ковачевски: Не само градоначалникот на Струга, туку оставки треба да поднесат и сите советници што ги поддржувале неговите одлуки

Ковачевски: Не само градоначалникот на Струга, туку оставки треба да поднесат и сите советници што ги поддржувале неговите одлуки

Скопје, 30 јуни 2023 (МИА) – Институциите да ги проверат наодите по сите основи, зошто Рамиз Мерко с...

Обвинители и судии ги контролираат струшките колеги за предметите поврзани со Мерко

Обвинители и судии ги контролираат струшките колеги за предметите поврзани со Мерко

Скопје, 27 јуни 2023 (МИА) –  Тим државни обвинители од вчера ги контролираат предметите за стр...

ВМРО-ДПМНЕ: Мерко има обврска да соработува со институциите

ВМРО-ДПМНЕ: Мерко има обврска да соработува со институциите

Скопје, 26 јуни 2023 Мерко има обврска да соработува со институциите, и тоа не треба да се...

Да бидат направени сите институционални проверки за случајот со Мерко, бара премиерот Ковачевски

Да бидат направени сите институционални проверки за случајот со Мерко, бара премиерот Ковачевски

Свети Николе, 26 јуни 2023 (МИА) - „Беседа за Вудро Вилсон“ го нарече премиерот Димитар Ковачевски с...

Мерко: Ќе бидам отворен за соработка за секој процес пред правосудните органи

Мерко: Ќе бидам отворен за соработка за секој процес пред правосудните органи

Скопје, 26 јуни 2023 (МИА) - Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко, кој од неодамна е ставен на црна...

Јавното обвинителство ги проверува случаите со Мерко во Струга и Битола

Јавното обвинителство ги проверува случаите со Мерко во Струга и Битола

Скопје, 26 јуни 2023 (МИА) - Четиричлена комисија од јавни обвинители од Јавното обвинителство на РС...

Струшкиот градоначалник и купувањето на „Соравија“ во фокусот на политичките случувања викендот

Струшкиот градоначалник и купувањето на „Соравија“ во фокусот на политичките случувања викендот

Скопје, 26 јуни 2023 (МИА) - Ставањето на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко на црната листа на САД...

Ковачевски не одговори дали разговарал со Ахмети за случаите со Мерко и „Соравиа“

Ковачевски не одговори дали разговарал со Ахмети за случаите со Мерко и „Соравиа“

Скопје, 25 јуни 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски денеска не одговори дали разговарал со лид...

Image

Остани поврзан