• сабота, 15 јуни 2024
Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Париз, 14 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека САД, Франција...

Анкета: Само 24 отсто од Французите му веруваат на Макрон

Анкета: Само 24 отсто од Французите му веруваат на Макрон

Париз, 13 јуни 2024 (МИА) - Само 24 отсто од Французите велат дека имаат доверба во Емануел Макрон,...

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - По одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон да го распушти нац...

Макрон ги повика умерените политичари да се прегрупираат за да ја победат крајната десница

Макрон ги повика умерените политичари да се прегрупираат за да ја победат крајната десница

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика умерените парти...

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема да подн...

Тајани: Не се согласуваме со Макрон за Украина, ние сме против ескалација

Тајани: Не се согласуваме со Макрон за Украина, ние сме против ескалација

Рим, 7 јуни 2024 (МИА) - Италија не го поддржува предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон...

Макрон: Франција на Украина ќе и испрати борбени авиони „Мираж“

Макрон: Франција на Украина ќе и испрати борбени авиони „Мираж“

Париз, 7 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа соопшти дека неговата земја...

Макрон уште еднаш го повика Хамас да го прифати договорот за прекин на огнот

Макрон уште еднаш го повика Хамас да го прифати договорот за прекин на огнот

Париз, 4 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го повика палестинското ис...

Макрон го поддржа планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

Макрон го поддржа планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

Париз, 1 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа американскиот предлог з...

Француските власти ја повратија контролата над главниот град на Нова Каледонија

Француските власти ја повратија контролата над главниот град на Нова Каледонија

Париз, 31 мај 2024 (МИА) - Француските власти во Нова Каледонија ја повратија целосната контрола врз...

Макрон ќе се сретне со Шолц

Макрон ќе се сретне со Шолц

Берлин, 28 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател, Емануел Макрон денеска ќе разговара со канцелар...

Макрон ја започнува тридневната посета на Германија

Макрон ја започнува тридневната посета на Германија

Берлин, 26 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја започнува тридневната...

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Париз, 25 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за деб...

Макрон: Нема сомнение дека Нова Каледонија е француска територија

Макрон: Нема сомнение дека Нова Каледонија е француска територија

Нумеа, 23 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска најави дека нема да дозвол...

Претседателот на Реал на ручек со Мбапе и Макрон

Претседателот на Реал на ручек со Мбапе и Макрон

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Кога мајката на Килијан Мбапе вчера изјави „добро знаете каде ќе игра Кил...

Image

Остани поврзан