• понеделник, 24 јуни 2024
Српскиот претседател Александар Вучиќ прогласи победа на СНС на локалните избори

Српскиот претседател Александар Вучиќ прогласи победа на СНС на локалните избори

Белград, 3 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Србија и член на Претседателството на СНС, Александар...

Вучиќ: Ниту еден иден претседател на Србија нема да го повтори тоа што го кажав во Њујорк

Вучиќ: Ниту еден иден претседател на Србија нема да го повтори тоа што го кажав во Њујорк

Белград, 25 мај 2024 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Чачак изјави дека ниту...

Вучиќ: Да живее челичното пријателство на Србија и Кина

Вучиќ: Да живее челичното пријателство на Србија и Кина

Белград, 8 мај 2024 (МИА) - Српскиот и кинескиот претседател Александар Вучиќ и Си Џинпинг пред поче...

Вучиќ: Една третина од новата српска влада ќе биде составена од нови луѓе

Вучиќ: Една третина од новата српска влада ќе биде составена од нови луѓе

Белград, 30 април 2024 (МИА) - Една третина од новата српска влада ќе биде составена од нови лица, и...

Додик: Ќе побарам од Србија и Вучиќ поддршка за разидување на Република Српска од БиХ

Додик: Ќе побарам од Србија и Вучиќ поддршка за разидување на Република Српска од БиХ

Белград, 29 април 2024 (МИА) - Претседателот на Република Српска Милорад Додик синоќа изјави дека ќе...

Словенија го повика на разговор српскиот в.д. амбасадор поради навредливите изјави на Вучиќ

Словенија го повика на разговор српскиот в.д. амбасадор поради навредливите изјави на Вучиќ

Љубљана, 24 април 2024 (МИА) – Словенечкото Министерство за надворешни работи го повика на разговор...

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Белград, 22 април 2024 (МИА) - Претседателот на Србија Александар Вучиќ на приемот на постојаните пр...

Вучиќ на СБ на ОН: Со изборната кампања на Курти во Северна Македонија, тој ја поткопува регионалната стабилност

Вучиќ на СБ на ОН: Со изборната кампања на Курти во Северна Македонија, тој ја поткопува регионалната стабилност

Белград, 22 април 2022 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ на седницата на Советот за безб...

Раскол во српската опозиција по одлуката на дел од партиите да не учествуваат на белградските избори

Раскол во српската опозиција по одлуката на дел од партиите да не учествуваат на белградските избори

Белград, 22 април 2024 (МИА) - Лидерот на српската Партија на слободата и правдата Драган Ѓилас дене...

Денеска седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Денеска седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Њујорк, 22 април 2024 (МИА) - Во Њујорк денеска ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Обед...

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

Белград, 19 април 2024 (МИА) - Српскиот петседател Александдар Вучиќ коментирајќи го коспонзорството...

Здруженија на жртвите бараат истрага против Додик и Вучиќ за негирање на геноцидот во Сребреница

Здруженија на жртвите бараат истрага против Додик и Вучиќ за негирање на геноцидот во Сребреница

Сараево, 17 април 2024 (МИА) – Здружението на жртви и сведоци на геноцид и Здружението „Движење на м...

Вучиќ со Лајчак за зголемените предизвици со кои се соочува Србија

Вучиќ со Лајчак за зголемените предизвици со кои се соочува Србија

Белград, 16 април 2024 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Мостар, каде што е в...

Вучиќ го осуди нападот врз хрватските граѓани во Панчево

Вучиќ го осуди нападот врз хрватските граѓани во Панчево

Белград, 16 април 2024 (МИА) - Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска го осуди физичкиот н...

Вучиќ: Формирање на владата на Србија за 10 до 15 денови

Вучиќ: Формирање на владата на Србија за 10 до 15 денови

Белград, 15 април 2024 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Владата на...

Image

Остани поврзан