• вторник, 28 мај 2024
Полска ја зајакнува границата кон Русија и Белорусија

Полска ја зајакнува границата кон Русија и Белорусија

Варшава, 18 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Полска, Доналд Туск денеска изјави дека почна осовременува...

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Варшава, 11 мај 2024 (МИА) - Полскиот премиер, Доналд Туск денеска изјави дека неговата земја започн...

Лукашенко го разреши началникот на Генералштабот на вооружените сили на Белорусија

Лукашенко го разреши началникот на Генералштабот на вооружените сили на Белорусија

Минск, 10 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска го потпиша указ...

Полска ја зајакнува границата со Белорусија и планира да ја зајакне границата со Русија

Полска ја зајакнува границата со Белорусија и планира да ја зајакне границата со Русија

Варшава, 9 мај 2024 (МИА) - Полска почна да поставува уште поголем број метални бариери долж граница...

Белорусија ја проверува подготвеноста на вооружените сили за распоредување нуклеарно оружје

Белорусија ја проверува подготвеноста на вооружените сили за распоредување нуклеарно оружје

Минск, 7 мај 2024 (МИА) - Белорусија почна да ја тестира подготвеноста на својата војска да распоред...

Белорусија: Спречен напад од Литванија; Вилнус ги отфрла тврдењата

Белорусија: Спречен напад од Литванија; Вилнус ги отфрла тврдењата

Минск, 25 април 2024 (МИА) - Шефот на белоруската безбедносна служба Иван Тертел изјави дека службат...

“Вјасна“: Стотина поли­­­­тички затвореници во Белорусија се во многу лоша здравствена состојба

“Вјасна“: Стотина поли­­­­тички затвореници во Белорусија се во многу лоша здравствена состојба

Минск, 23 април 2024 (МИА) - Стотина политички затвореници во Белорусија, приведени во текот на жест...

Лукашенко во работна посета на Москва

Лукашенко во работна посета на Москва

Москва, 11 април 2024 (МИА) – Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска пристигна во...

Британците ја поддржа одлука на ИОК за настап на руски и белоруски олимпијци под неутрално знаме

Британците ја поддржа одлука на ИОК за настап на руски и белоруски олимпијци под неутрално знаме

  Лондон, 9 април 2024 година (МИА) – Британската Влада ја поддржа одлуката на Меѓунаро...

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и Украина

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и Украина

Минск, 2 април 2024 (МИА) - Белорусија денеска почна воени вежби во регионите што  граничат со...

Лукашенко: Напаѓачите од Москва прво се обидоа да побегнат во Белорусија

Лукашенко: Напаѓачите од Москва прво се обидоа да побегнат во Белорусија

Минск, 26 март 2024 (МИА) - Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека на...

ЕУ воведува царина за земјоделските производи на Русија и Белорусија

ЕУ воведува царина за земјоделските производи на Русија и Белорусија

Брисел, 19 март 2024 (МИА) - Во наредните денови Европската комисија ќе воведе царина од 95 евра за...

ЕУ ги продолжи санкциите кон Белорусија за уште една година 

ЕУ ги продолжи санкциите кон Белорусија за уште една година 

Брисел, 26 февруари 2024 (МИА) - Европскиот советот денеска донесе одлука за уште една година да ги...

САД ги осудија „лажните и недемократски“ избори во Белорусија

САД ги осудија „лажните и недемократски“ избори во Белорусија

Вашингтон, 26 февруари 2024 (МИА) - САД ги осудуваат „лажните“ парламентарни и локални избори на реж...

Стано: Смртта на Ихар Ледник е доказ за нехуманата димензија на угнетувањето на Лукашенко 

Стано: Смртта на Ихар Ледник е доказ за нехуманата димензија на угнетувањето на Лукашенко 

Брисел, 21 февруари 2024 (МИА) - Трагичната смрт на белорускиот политички затвореник Ихар Ледник ја...

Image

Остани поврзан