• вторник, 25 јуни 2024
Грчки дипломатски извори: Герапетритис на ГАК укажал на јасното толкување на Договорот од Преспа што важи за сите (ерга омнес)

Грчки дипломатски извори: Герапетритис на ГАК укажал на јасното толкување на Договорот од Преспа што важи за сите (ерга омнес)

Атина, 24 јуни 2024 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис во неговот...

Кулеба се заблагодари за почетокот на преговорите за пристапување на Украина во ЕУ

Кулеба се заблагодари за почетокот на преговорите за пристапување на Украина во ЕУ

Киев, 24 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска во Луксем...

Шаленберг: Поради безбедност и стабилност, неопходно е идејата за проширувањето на ЕУ да се турка напред

Шаленберг: Поради безбедност и стабилност, неопходно е идејата за проширувањето на ЕУ да се турка напред

Луксембург, 24 јуни 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг д...

ЕУ воведе санкции кон уште шестмина Руси поради кибер напади врз земјите членки и Украина 

ЕУ воведе санкции кон уште шестмина Руси поради кибер напади врз земјите членки и Украина 

Брисел, 24 јуни 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска донесе одлука за воведување на рестриктивни мерки...

ЕУ го обвини „Епл“ за кршење на новите правила за дигитална конкуренција

ЕУ го обвини „Епл“ за кршење на новите правила за дигитална конкуренција

Лондон, 24 јуни 2024 (МИА) - Регулаторите на Европската унија ја обвинија денеска компанијата „Епл“...

ЕУ со нови санкции за Русија

ЕУ со нови санкции за Русија

Луксембург, 24 јуни 2024 (МИА) – Советот за надворешни работи на ЕУ на денешниот состанок во Луксемб...

Борел: Путин се подготвува за долга војна во Украина

Борел: Путин се подготвува за долга војна во Украина

Луксембург, 24 јуни 2024 (МИА) – По мировната конференција во Швајцарија за Украина, каде што беше о...

Герапетритис: Неупотребата на уставното име на Северна Македонија е кршење на Договорот од Преспа 

Герапетритис: Неупотребата на уставното име на Северна Македонија е кршење на Договорот од Преспа 

Брисел, 24 јуни 2024 (МИА) – Државните и политичките лидери на Северна Македонија одбраа да не го ко...

Шефовите на дипломатиите од Западен Балкан на заседание на ФАК во Луксембург 

Шефовите на дипломатиите од Западен Балкан на заседание на ФАК во Луксембург 

Брисел, 24 јуни 2024 (МИА) – Шефовите на дипломатиите на земјите од Западниот Балкан, меѓу кои и мин...

Шефовите на дипломатиите на ЕУ утре во Луксембург ќе разговараат и за Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на ЕУ утре во Луксембург ќе разговараат и за Западен Балкан

Луксембург, 23 јуни 2024 (МИА) - Во Луксембург утре ќе се одржи состанок на министрите за надворешни...

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, нема сомнеж дека регионот е дел од европското семејство

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, нема сомнеж дека регионот е дел од европското семејство

Виена, 21 јуни 2024 (МИА) - Европската унија нема да биде целосна додека Западен Балкан не стане дел...

Герапетритис ја повтори грчката поддршка за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Герапетритис ја повтори грчката поддршка за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Атина, 21 јуни 2024 (МИА) – Патот на Западен Балкан е пат во една насока кон Европа и ние ќе продолж...

Контраадмиралот Риналди нов командант на Операцијата на ЕУ во Медитеранот „Ирини“ 

Контраадмиралот Риналди нов командант на Операцијата на ЕУ во Медитеранот „Ирини“ 

Брисел, 21 јуни 2024 (МИА) - Советот на ЕУ го именува италијанскиот контраадмирал Валентино Риналди...

Стано: Заканите на Хезболах кон Кипар се и закани кон ЕУ 

Стано: Заканите на Хезболах кон Кипар се и закани кон ЕУ 

Брисел, 20 јуни 2024 (МИА) – Секоја закана кон земја членка на ЕУ претставува и закана кон Европскат...

Мишел и ЕК го поздравија договорот за новиот пакет санкции кон Русија 

Мишел и ЕК го поздравија договорот за новиот пакет санкции кон Русија 

Брисел, 20 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и Европската комисија ден...

Image

Остани поврзан