• среда, 04 октомври 2023

Швјонтек и Хадад Маја се пласираа во полуфиналето на Ролан Гарос

Швјонтек и Хадад Маја се пласираа во полуфиналето на Ролан Гарос

Париз, 7 јуни 2023 (МИА) – Полската тенисерка Ига Швјонтек и Беатриз Хадад Маја од Бразил ќе играат во полуфиналето на Отвореното првенство на Франција.

 

Ова е епилогот по двете денешни четвртфиналиња во кои Швјонтек ја победи Коко Гауф од САД со 6:4 и 6:2, додека Хадад Маја ја совлада Онс Жабер од Тунис со 3:6, 7:6(5) и 6:1.

 

Двојката за другото полуфинале е Мухова (Чешка) – Сабаленка (Белорусија).

 

Наградниот фонд на „Ролан Гарос“ изнесува 49,6 милиони евра. зс/

 

Фото: ЕПА

Остани поврзан