• петок, 19 јули 2024

Севернокорејски војници повредени во експлозија на нагазна мина во близина на границата

Севернокорејски војници повредени во експлозија на нагазна мина во близина на границата

Пјонгјанг, 18 јуни 2024 (МИА) - Неколку севернокорејски војници се повредени во експлозија на нагазна мина во близина на силно утврдената граница со Југот, јавија севернокорејските медиуми, цитирајќи го Здружениот Генералштабот на Сеул.

-Севернокорејската војска претрпе повеќекратни жртви поради експлозија на мина за време на работа, се вели во соопштението, без да се наведат дополнителни детали.

Границата меѓу двете земји е силно минирана. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан