• недела, 18 февруари 2024

Русија ги претрпе најголемите загуби од почетокот на војната во последните шест недели, соопшти британското разузнавање

Русија ги претрпе најголемите загуби од почетокот на војната во последните шест недели, соопшти британското разузнавање

Киев, 28 ноември 2023 (МИА) - Изминатите шест недели беа одбележани со некои од најголемите загуби на Русија од почетокот на војната во Украина, објави Укринформ, повикувајќи се на дневниот брифинг за разузнавање на британското Министерство за одбрана објавен на социјалната мрежа Х.

Се забележува дека во тековниот месец, според податоците на Генералштабот на украинската армија, жртвите дадени од руските војници се движат во рамки од 931 лице дневно.

„Убедливо најсмртоносниот месец за Русија беше март оваа година, со просечни 776 жртви дневно. Во тоа време руското напредување кон Бахмут го достигна својот врв“, посочува агенцијата.

Според британското Министерство за одбрана, иако разузнавањето не може да ја потврди методологијата користена за пресметување на вкупниот број загинати и ранети, пријавените бројки се веродостојни.

„Во изминатите шест недели, Русија се чини дека има најголеми загуби од почетокот на војната досега. Многу од жртвите се главно резултат на руската офанзива против градот Авдеевка во Донбас“, се наведува во извештајот. паг/

Фото: МИА архива

 

 

 

Остани поврзан