• недела, 19 мај 2024
Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Женева, 14 мај 2024 (МИА) - Конфликтот во Судан и Газа го зголеми бројот на внатрешно раселените луѓ...

Судан: Пожари во 72 села минатиот месец користени како оружје во војната

Судан: Пожари во 72 села минатиот месец користени како оружје во војната

Каиро, 13 мај 2024 (МИА) - Подметнување пожар стана ново оружје во војната во Судан, каде што минати...

Нетанјаху: Војната во Газа е војна за опстанокот на Израел

Нетанјаху: Војната во Газа е војна за опстанокот на Израел

Тел Авив, 13 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска, кога неговата земја го...

Макрон: Се надевам дека Французите нема да мора да се борат во Украина

Макрон: Се надевам дека Французите нема да мора да се борат во Украина

Париз, 11 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон уште еднаш не ја исклучи интервенц...

Две лица загинаа на југот на Либан од израелски дрон

Две лица загинаа на југот на Либан од израелски дрон

Бејрут, 10 мај 2024 (МИА) - Две лица беа убиени денеска од израелско беспилотно летало во либанско с...

Белгија бара ЕУ во целост да забрани извоз на оружје за Израел

Белгија бара ЕУ во целост да забрани извоз на оружје за Израел

Брисел, 8 мај 2024 (МИА) - Белгиската министерка за развој Каролин Женез побара од Европската Унија...

Мадуро: Војната на Украина против Русија е планирана најмалку 20 години

Мадуро: Војната на Украина против Русија е планирана најмалку 20 години

Каракас, 30 април 2024 (МИА) - САД планираат и иницираат воени конфликти ширум светот: против Русија...

Началник на Генералштаб на Полска: Земјата се подготвува за долга и крвава војна

Началник на Генералштаб на Полска: Земјата се подготвува за долга и крвава војна

Варшава, 28 април 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на полската армија, генерал Вислав Кукула...

Столтенберг: Украина и натаму може да ја добие војната против Русија

Столтенберг: Украина и натаму може да ја добие војната против Русија

Берлин, 26 април 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Украина се...

Портпаролката на Стејт департментот на арапски јазик поднесе оставка заради несогласување со војната во Газа

Портпаролката на Стејт департментот на арапски јазик поднесе оставка заради несогласување со војната во Газа

Вашингтон, 26 април 2024 (МИА)  - Портпаролката на Стејт департментот на арапски јазик Хала Рар...

Шеф на украинско воено разузнавање: Ќе се соочиме со тешка, но не и катастрофална ситуација

Шеф на украинско воено разузнавање: Ќе се соочиме со тешка, но не и катастрофална ситуација

Киев, 22 април 2024 (МИА) - Од средината на мај до почетокот на јуни Украина ќе биде во тешка ситуац...

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа

Тел Авив, 22 април 2024 (МИА) – Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви ги од...

Шолц: Војната во Украина може да трае уште неколку години

Шолц: Војната во Украина може да трае уште неколку години

Берлин, 19 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека војната во Украина може да с...

Борба меѓу борбен пилот и систем за вештачка интелигенција

Борба меѓу борбен пилот и систем за вештачка интелигенција

Лос Анџелес, 19 април 2024 (МИА) - Воздухопловните сили на САД соопштија дека успешно ја ставиле тех...

Локални власти: Три лица загинаа во руски напади на југот на Украина

Локални власти: Три лица загинаа во руски напади на југот на Украина

Киев, 19 април 2024 (МИА) - Најмалку три лица загинаа синоќа, а 20 се ранети во руските напади во об...

Image

Остани поврзан