• среда, 04 октомври 2023

Промовирана пам трак патека и масовна велосипедска парада низ градот Кавадарци 

Промовирана пам трак патека и масовна велосипедска парада низ градот Кавадарци 

Кавадарци, 8 јуни 2023 (МИА) - Во Кавадарци денеска е промовирана пам трак патека, а се одржа и масовна велосипедска парада. На настанот беше кажано дека патеката е наменета за сите што уживаат во возењето велосипеди, скејтборди, ролшуи и скутери. 

Градоначалникот Митко Јанчев информира дека се инвестирани околу четири милиони денари за оваа патека. 

- Целта е да се спортува. Во склоп на патеката е изградено и детско катче со реквизити за релаксација. Ова веќе не е напуштено место како што беше, туку простор со добро осмислени содржини, појасни Јанчев, нагласувајќи дека и понатаму ќе се инвестира во спортот.

Градоначалникот најави и изградба на картинг стаза, за следната година. свд/бд/

Фото: Општина Кавадарци 

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан