• сабота, 25 мај 2024

Познати 11 кошаркари на „дрим тимот“ на САД за Олимписките игри

Познати 11 кошаркари на „дрим тимот“ на САД за Олимписките игри

Вашингтон, 16 април 2024 (МИА) - Тимот на САД го избра својот состав за Олимписките игри во Париз. 

Во олимпискиот тим на САД ќе бидат: Леброн Џејмс, Стеф Кари, Кевин Дурант, Џоел Ембид, Ентони Дејвис, Девин Букер, Ентони Едвардс, Џејсон Тејтум, Џру Холидеј, Бам Адебајо и Тајрис Халибартон.

Првиот човек на националниот тим на САД, Грент Хил реши да го остави последното место во списокот отворено до јулскиот тренинг камп и ревијалните натпревари во Лас Вегас.

Лидерот на Голден Стејт, Кари ќе го има својот прв настап на Игрите, а калифорнискиот клуб ќе го претставува и тренерот Стив Кер. Репрезентацијата повторно ќе ги спои со поранешниот напаѓач на Вориорс, Дурант.

Џејмс ќе учествува на своите четврти Олимписки игри. Неговата колекција веќе вклучува бронзен медал од 2004 година и златни медали од 2008 и 2012 година. 

Олимпијадата во Париз ќе се одржи од 26 јули до 11 август. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан