• петок, 12 јули 2024

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши. рп/

Фото: ЕПА

Остани поврзан