• сабота, 20 јули 2024

Најниска температура утрово во Лазарополе, во Дојран измерени 18 степени

Најниска температура утрово во Лазарополе, во Дојран измерени 18 степени

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Најниска температура утрово е измерена во Лазарополе 7 степени Целзиусови, а највисоки 18 степени во Дојран.

Од УХМР информираат дека 8 степени се измерени во Берово, 10 Попова Шапка, 11 Крива Паланка, Маврови Анови, 12 Охрид, Битола, Претор, 13 Куманово, Дебар, Крушево, 14 Тетово, Прилеп, Струмица, 15 Скопје-Петровец, Демир Капија, Штип, Велес, 16 Виница и Кавадарци, 17 Скопје-Зајчев Рид, Гевгелија. 

Во текот на ноќта времето беше ведро со мала до умерена локална облачност. Утрово преовладува сончево време, во источните делови со мала до умерена облачност.

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 27 до 35 степени. UV=8

Во Скопје времето сончево и топло со мала облачност и со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Максималната температура ќе достигне 34 степени. цр/

Фото: МИА архива

Остани поврзан