• вторник, 16 јули 2024

Најмалку 20 лица загинаа во пожар во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Најмалку 20 лица загинаа во пожар во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Сеул, 24 јуни 2024 (МИА) – Најмалку 20 лица загинаа откако денеска избувна пожар во фабрика за производство на литиумски батерии во близина на главниот град на Јужна Кореја, Сеул.

Инцидент се случил утрово во фабрика лоцирана во Хвасеонг, јужно од Сеул.

За време на пожарот во фабриката имало 67 работници. ми/

фото: МИА архива

 

Остани поврзан