• вторник, 16 јули 2024
Јужна Кореја и НАТО потпишаа сертификат за пловидбеност на произведените борбени авиони во оваа азиска земја

Јужна Кореја и НАТО потпишаа сертификат за пловидбеност на произведените борбени авиони во оваа азиска земја

Сеул, 12 јули 2024 (МИА) - Јужна Кореја и НАТО потпишаа сертификат за пловидбеност на воени авиони п...

Обилните дождови предизвикуваат поплави и лизгање на земјиштето во Јужна Кореја

Обилните дождови предизвикуваат поплави и лизгање на земјиштето во Јужна Кореја

Сеул, 10 јули 2024 (МИА) - Националната железничка компанија на Јужна Кореја денеска ги прекина возо...

Ким Јо-џонг и се закани на Јужна Кореја

Ким Јо-џонг и се закани на Јужна Кореја

Пјонгјанг, 9 јули 2024 (МИА) – Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јо-џонг и се закани на Јужна...

Автомобил удри пешаци во Сеул, деветмина загинати

Автомобил удри пешаци во Сеул, деветмина загинати

Сеул, 1 јули 2024 (МИА) - Автомобил удри пешаци во близина на градското собрание во Сеул, при што за...

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Пјонгјанг, 30 јуни 2024 (МИА) - Северна Кореја ја критикуваше заедничката воена вежба на Јужна Кореј...

Најмалку 20 лица загинаа во пожар во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Најмалку 20 лица загинаа во пожар во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Сеул, 24 јуни 2024 (МИА) – Најмалку 20 лица загинаа откако денеска избувна пожар во фабрика за произ...

Американски носач на авиони пристигна во Јужна Кореја

Американски носач на авиони пристигна во Јужна Кореја

Бусан, 22 јуни 2024 (МИА) - Американскиот носач на авиони на нуклеарен погон „Теодор Рузвелт“ денеск...

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Сеул, 20 јуни 2024 (МИА) – Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката со која и се забранува директно д...

Јужнокорејскиот претседател прогласи национална демографска вонредна состојба

Јужнокорејскиот претседател прогласи национална демографска вонредна состојба

Сеул, 19 јуни 2024 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Џун Сук-Јол денеска прогласи национална демог...

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Сеул, 18 јуни 2024 (МИА) - Десетици севернокорејски војници ја преминаа границата со Јужна Кореја, а...

Јужнокорејски зачинети тестенини повлечени од пазарот во Данска - биле премногу лути

Јужнокорејски зачинети тестенини повлечени од пазарот во Данска - биле премногу лути

Копенхаген, 12 јyни 2024 (МИА) - Од пазарот во Данска повлечени се три луто зачинети производи од ју...

Северна Кореја повторно испрати балони со ѓубре во Јужна Кореја

Северна Кореја повторно испрати балони со ѓубре во Јужна Кореја

Пјонгјанг, 1 јуни 2024 (МИА) - Северна Кореја денеска повторно  испрати балони што носат ѓубре...

Северна Кореја испрати балони со ѓубре и ѓубрива во Јужна Кореја

Северна Кореја испрати балони со ѓубре и ѓубрива во Јужна Кореја

Сеул, 29 мај 2024 (МИА) - Северна Кореја денеска испрати балони со ѓубре и ѓубриво кон Јужна Кореја,...

Вработените во „Самсунг Електроникс“ првпат ќе стапат во штрајк

Вработените во „Самсунг Електроникс“ првпат ќе стапат во штрајк

Сеул, 29 мај 2024 (МИА) – Синдикатот кој претставува десетици илјади луѓе во јужнокорејскиот техноло...

Јужна Кореја, Јапонија и Кина ја потврдија важноста од денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Јужна Кореја, Јапонија и Кина ја потврдија важноста од денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Сеул, 27 мај 2024 (МИА) - Јапонскиот премиер, Фумио Кишида изјави дека неговата земја, Јужна Кореја...

Image

Остани поврзан