• понеделник, 15 јули 2024

Од утре попладне пороен дожд и грмежи

Од утре попладне пороен дожд и грмежи

Скопје, 22 јуни 2024 (МИА) - Синоптичарите за утре попладне и во текот на следната недела најавуваат честа појава на пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и град.

- Ќе се задржи топлото време, но со постепено опаѓање на дневната температура, велат синоптичарите.

Во Скопје, во следните денови во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и град.

Од Управата за хидрометеоролошки работи препорачуваат во случај на појава на електрични празнења поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја. бак/

Фото: МИА архива

Остани поврзан