• недела, 19 мај 2024

Кирби: Бајден е против одделни пакети помош за Украина и Израел

Кирби: Бајден е против одделни пакети помош за Украина и Израел

Вашингтон, 17 април 2024 (МИА) – Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави дека администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е против потенцијалниот предлог на републиканците во Претставничкиот дом да им дадат помош на Израел и Украина во два различни пакета.

- Ние не поддржуваме предлог-закон кој го финансира само Израел, бидејќи на Украина и треба муниција, наведе Кирби.

Тој додаде дека претседателот на Претставничкиот дом, Мајкл Џонсон ја добил пораката на администрацијата и престанал да се обидува да ги одвојува пакетите за помош за двете држави. ми/

фото: ЕПА

 

Остани поврзан