• четврток, 30 мај 2024
СЗО испорачува помош на север од Газа за прв пат по две недели

СЗО испорачува помош на север од Газа за прв пат по две недели

Газа, 29 мај 2024 (МИА) - Мисијата на Светската здравствена организација стигна до северот на Газа з...

Нов Зеланд и Австралија ветија милиони долари помош за Папуа Нова Гвинеја

Нов Зеланд и Австралија ветија милиони долари помош за Папуа Нова Гвинеја

Велингтон, 28 мај 2024 (МИА) - Австралија и Нов Зеланд ветија милиони долари помош за Папуа Нова Гви...

Тајани: Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци

Тајани: Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци

Рим, 25 мај 2024 (МИА) - Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на Обединетите нации за...

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Њујорк, 21 мај 2024 (МИА) - Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Вашингтон, 21 мај 2024 (МИА) - Советникот за безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џејк...

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Каиро, 20 мај 2024 (МИА) – Престанокот на испораката на помош преку преминот Рафа меѓу Египет и Поја...

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

Брисел, 17 мај 2024 (МИА) – Европска Унија денеска ја испрати првата пратка со хуманитарна помош за...

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Американскиот Стејт департмент го информирал Конгресот за пакет помош...

САД подготвуваат пакет воена помош за Украина од 400 милиони долари

САД подготвуваат пакет воена помош за Украина од 400 милиони долари

Вашингтон, 10 мај 2024 (МИА) – САД подготвуваат нов пакет воена помош за Украина во висина од 400 ми...

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Берлин, 7 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ja повика Кина да преземе поцентра...

УНРВА: Израелската воена операција на преминот Рафа ја загрозува испораката на помошта за Газа

УНРВА: Израелската воена операција на преминот Рафа ја загрозува испораката на помошта за Газа

Газа, 7 мај 2024 (МИА) - Агенцијата на ОН за помош и работа со палестинските бегалци (УНРВА) денеска...

Стано: Речиси 740 милиони евра од помошта за Либан наменети за поддршка на сириските бегалци 

Стано: Речиси 740 милиони евра од помошта за Либан наменети за поддршка на сириските бегалци 

Брисел, 2 мај 2024 (МИА) – Помошта од една милијарда евра од ЕУ за Либан за периодот од 2024 до 2027...

Фон дер Лајен најави една милијарда евра помош од ЕУ за Либан  

Фон дер Лајен најави една милијарда евра помош од ЕУ за Либан  

Брисел, 2 мај 2024 (МИА) - Либан и неговиот народ можат да сметаат на постојаната поддршка на ЕУ и с...

Ампева: „Гласен Текстилец“ даде бесплатна правна помош на 5369 работници

Ампева: „Гласен Текстилец“ даде бесплатна правна помош на 5369 работници

Штип, 1 мај 2024 (МИА) - Бесплатна правна помош за 5369 работници даде „Гласен текстилец“ во изминат...

Блинкен: Напредок во испораката на помош во Газа, прекинот на огнот „најефикасен“ за решавање на хуманитарната криза

Блинкен: Напредок во испораката на помош во Газа, прекинот на огнот „најефикасен“ за решавање на хуманитарната криза

Ријад, 29 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на состанокот на регионал...

Image

Остани поврзан