• четврток, 20 јуни 2024

Зеленски: На Украина и се потребни системи „Патриот“ за заштитата на Харков

Зеленски: На Украина и се потребни системи „Патриот“ за заштитата на Харков

Киев, 16 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска од Харков изјави дека се потребни неколку дополнителни системи за воздушна одбрана „Патриот“ за заштита на овој град од руските напади.

-Ситуацијата е многу сериозна. Не можеме да си дозволиме да го загубиме Харков... Се што ни треба се два системи Патриот. Русија нема да може да го окупира Харков ако ги имаме, рече Зеленски во интервју за ТВ каналот Еј-Би-Си Њуз, за време на посета на една од болниците во Харков.

Според него, во текот на изминатите неколку дена, стотици луѓе се убиени или повредени во офанзивата на руските сили во областа Харков.

-Многу од нив беа војници од регионот и затоа беше важно претседателот да биде таму и да ги поддржи, додаде Зеленски.

На прашање на новинарите дали САД се виновни за тоа што се случува во Харков, Зеленски одговори: „Целиот свет е виновен. Тие му дадоа на Путин можност да ја окупира украинската територија. Но, сега светот може да помогне “, истакна украинскиот лидер.

На забелешката на новинарот на Еј-Би-Си Њуз дека многу Американци се загрижени за тоа колку пари се трошат за Украина, Зеленски кажа дека овие пари не се трошат во Украина, туку во американски фабрики и дека Украина не се бори само за својата слобода.

-Овие пари не се префрлаат во Украина. Тоа се пари потрошени во американски фабрики за создавање американски работни места... И ние не се бориме само за нашата слобода. Да не беше Украина, тоа ќе беше друга земја, изјави претседателот.

Зеленски денеска во Харков одржа состанок на штабот на врховниот командант и ги посети ранетите бранители во болницата. сд/

Остани поврзан