• четврток, 30 мај 2024
Зеленски: Недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина ќе биде аплауз за Путин

Зеленски: Недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина ќе биде аплауз за Путин

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден треба следниот месец да присуствува...

Зеленски потпиша договор за безбедност со Белгија

Зеленски потпиша договор за безбедност со Белгија

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател, Володимир Зеленски денеска во Брисел потпиша би...

Зеленски во Брисел ќе потпише билатерален договор за безбедност

Зеленски во Брисел ќе потпише билатерален договор за безбедност

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател, Володимир Зеленски денеска во Брисел ќе потпише...

Украинскиот претседател Зеленски утре ќе ја посети Португалија

Украинскиот претседател Зеленски утре ќе ја посети Португалија

Киев, 27 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски утре ќе пристигне во Лисабон за...

Зеленски ги покани Бајден и Си на самит во Швајцарија

Зеленски ги покани Бајден и Си на самит во Швајцарија

Киев, 27 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќањето до светските лиде...

Зеленски во посета на Шпанија

Зеленски во посета на Шпанија

Киев, 27 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска во Мадрид ќе се сретн...

Зеленски: Најмалку двајца загинати во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Зеленски: Најмалку двајца загинати во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Киев, 25 мај 2024 (МИА) - Најмалку две лица загинаа, а 24 се повредени денеска во руски напад врз хи...

Телефонски разговор Мицотакис-Зеленски: Повторена и потврдена грчката поддршка за Украина

Телефонски разговор Мицотакис-Зеленски: Повторена и потврдена грчката поддршка за Украина

Атина, 23 мај 2024 (МИА) – Грчката поддршка за Украина ја повторил премиерот на Грција Киријакос Миц...

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х објави дека...

Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Киев, 18 мај 2024 (МИА) - Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз градот Часов Јар и...

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски интервју за Агенцијата Франс...

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Фра...

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина нап...

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски го потпиша законот за мобилизац...

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) – Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, би можел „во следните не...

Image

Остани поврзан