• вторник, 16 април 2024

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Скопје, 23 февруари 2024 (МИА) - Зградата на Министерството за надворешни работи (МНР) вечерва е осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина.

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во објава на Фејсбук, сподели фотографии и изрази „недвосмислена поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“.

- Остануваме на страната на украинскиот народ и нивната борба за слобода, мир и демократски вредности, напиша Османи на фејсбујк.

Русија ја започна инвазијата над Украина на 24 февруари 2022 година. аа/мд/

Фото: Фејсбук/Бујар Османи

Остани поврзан