• недела, 21 јули 2024

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со водечките претставници на израелската опозиција во рамките на неговата турнеја на Блискиот Исток, чија цел е да го брани планот за примирје во Појасот Газа поддржан од Советот за безбедност на ОН.

По неговите вчерашни средби со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант, шефот на американската дипломатија утрово во Тел Авив ќе разговара со Бени Ганц (кој поднесе оставка како член на израелскиот воен кабинет), а потоа и со лидерот на опозицијата Јаир Лапид, по што ќе отпатува за Јордан.

Toа е осма регионална турнеја на Блинкен од почетокот на војната на палестинската територија. Пред Израел, тој го посети Египет и разговараше со претседателот Абдел Фатах ал Сиси. паг/

Остани поврзан