• понеделник, 08 јули 2024

Бајден најави нова помош од 225 милиони долари за Украина на разговорите во Париз со Зеленски

Бајден најави нова помош од 225 милиони долари за Украина на разговорите во Париз со Зеленски

Вашингтон, 7 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска вети поддршка за Украина и најави нови 225 милиони долари помош за Киев, на средба со украинскиот лидер Володимир Зеленски во Париз.

-САД ќе застанат со вас, му рече Бајден на Зеленски откако и двајцата присуствуваа на комеморации на Денот Д во северна Франција.

Бајден, исто така, изрази жалење за доцнењето во добивањето нова помош преку Конгресот. мс/

фото: ЕПА

Остани поврзан