• понеделник, 17 јуни 2024
Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од ц...

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Украина на вториот мировен самит ќе и претстави на Русија конкретни...

Харис обвини дека Русија сака Украина да се предаде

Харис обвини дека Русија сака Украина да се предаде

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Американската потпретседателка Камала Харис ги отфрли условите на р...

Дојче веле: Мали очекувања од мировната конференција за Украина

Дојче веле: Мали очекувања од мировната конференција за Украина

Берлин, 15 јуни 2024 (МИА) - Мировниот процес треба да започне овој викенд на дводневната конференци...

Швајцарската претседателка: Самитот за Украина носи конкретни чекори кон мирот

Швајцарската претседателка: Самитот за Украина носи конкретни чекори кон мирот

Берн, 15 јуни 2024 (МИА) - Швајцарската претседателка Виола Амхерд денеска изјави дека очекува земја...

Зеленски: Мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

Зеленски: Мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

Бургенсток, 15 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски смета дека мировната кон...

Зеленски пристигна во Швајцарија на мировниот самит за Украина

Зеленски пристигна во Швајцарија на мировниот самит за Украина

Женева, 14 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска соопшти дека пристиг...

Зеленски: На ултиматумот на Путин не може да му се верува

Зеленски: На ултиматумот на Путин не може да му се верува

Киев, 14 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека условите ш...

Зеленски му се заблагодари на Моди што ќе испрати висока делегација на мировниот самит во Швајцарија

Зеленски му се заблагодари на Моди што ќе испрати висока делегација на мировниот самит во Швајцарија

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски по денешната средба во Италија...

Зеленски разговараше со папата за последиците од војната во Украина

Зеленски разговараше со папата за последиците од војната во Украина

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска разговараше со папата...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпиш...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на САД и Украина, Џо Бајден и Володимир Зеленски потпишаа...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

Бари, 12 јуни 2024 (МИА) - Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпиш...

Зеленски пристигна во Саудиска Арабија

Зеленски пристигна во Саудиска Арабија

Ријад, 12 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска пристигна во ненајаве...

Руски ракетен напад врз Криви Рих, најмалку шест мртви

Руски ракетен напад врз Криви Рих, најмалку шест мртви

Криви Рих, 12 мјуни 2024 (МИА) - Најмалку шест лица загинаа, а 11 се повредени во руски ракетен напа...

Image

Остани поврзан