• недела, 26 мај 2024
Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Берлин, 25 мај 2024 (МИА) - Северноатлантската алијанса ќе ја зголеми поддршката за Украина, но нема...

Американски медиуми: Путин подготвен на примирје во Украина само ако се запазат тековните линии на фронтот

Американски медиуми: Путин подготвен на примирје во Украина само ако се запазат тековните линии на фронтот

Вашингтон, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Русија Владимир Путин е подготвен да се согласи на п...

Орбан: Унгарија ќе се обиде да не биде дел од операциите на НАТО насочени кон поддршка на Украина

Орбан: Унгарија ќе се обиде да не биде дел од операциите на НАТО насочени кон поддршка на Украина

Будимпешта, 24 мај 2024 (МИА) - Унгарија ќе настојува да не учествува во операциите на НАТО чија цел...

Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

Киев, 23 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјави денеска,...

Телефонски разговор Мицотакис-Зеленски: Повторена и потврдена грчката поддршка за Украина

Телефонски разговор Мицотакис-Зеленски: Повторена и потврдена грчката поддршка за Украина

Атина, 23 мај 2024 (МИА) – Грчката поддршка за Украина ја повторил премиерот на Грција Киријакос Миц...

Министерот за финансии на Украина: На буџетот му недостигаат пет милијарди долари за воени трошоци

Министерот за финансии на Украина: На буџетот му недостигаат пет милијарди долари за воени трошоци

Киев, 23 мај 2024 (МИА) - На државниот буџет на Украина му недостасуваат пет милијарди долари потреб...

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Москва, 23 мај 2024 (МИА) - Москва ќе одговори со удари врз британски цели доколку Украина го искори...

Јоханис: Романија нема да распоредува војници во Украина

Јоханис: Романија нема да распоредува војници во Украина

Букурешт, 22 мај 2024 (МИА) - Романија нема да распореди свои војници во Украина, изјави романскиот...

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х објави дека...

Со посредство на Катар, Русија врати шест украински деца на нивните семејства

Со посредство на Катар, Русија врати шест украински деца на нивните семејства

Киев, 22 мај 2024 (МИА) - Руските власти денеска, со посредство на Катар, врати шест украински деца...

Руски дронови гаѓаа украинска енергетска инфраструктура, делови од земјата без струја

Руски дронови гаѓаа украинска енергетска инфраструктура, делови од земјата без струја

Москва, 22 мај 2024 (МИА) - Руски беспилотни летала погодија електрани рано утринава и ја исклучија...

Над 3.000 украински затвореници побарале да се приклучат на армијата

Над 3.000 украински затвореници побарале да се приклучат на армијата

Киев, 21 мај 2024 (МИА) – Илјадници украински затвореници бараат да ѝ се приклучат на армијата, сооп...

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Неколку земји-членки денеска побараа од ЕУ да ги почне преговорите за чл...

Земјите на ЕУ усвоија план за користење замрзнати руски средства за украинската одбрана

Земјите на ЕУ усвоија план за користење замрзнати руски средства за украинската одбрана

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Земјите-членки на ЕУ формално усвоија план за користење на замрзнатите с...

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Целта на Европска Унија е да ги почне официјалните преговори за членство...

Image

Остани поврзан