• среда, 04 октомври 2023
МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

11 Февруари 2023 Тел Авив

Шмихал: Русија повторно се обидува да го уништи украинскиот енергетски систем

Шмихал: Русија повторно се обидува да го уништи украинскиот енергетски систем

Киев, 10 февруари 2023 (МИА) – Украинскиот премиер Денис Шмихал за украинските медиуми изјави дека р...

ОН: До 5,3 милиони луѓе во Сирија можеби останаа без покрив над главата

ОН: До 5,3 милиони луѓе во Сирија можеби останаа без покрив над главата

Дамаск, 10 февруари 2023 (МИА) – До 5,3 милиони луѓе можеби останаа без покрив над главата во Сирија...

ОН: Нема податоци за испораките на помош во областите под контрола на бунтовниците во Сирија

ОН: Нема податоци за испораките на помош во областите под контрола на бунтовниците во Сирија

Њујорк, 10 февруари 2023 (МИА) – Групата на ОН за помош соопшти дека не д...

Бајден смета дека кинескиот балон не бил голема безбедносна закана за САД

Бајден смета дека кинескиот балон не бил голема безбедносна закана за САД

Вашингтон, 10 февруари 2023 (МИА) – Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека кинес...

Санкции за 59 автобуси што вршат превоз на ученици, приведен и малолетник

Санкции за 59 автобуси што вршат превоз на ученици, приведен и малолетник

Скопје, 10 февруари 2023 (МИА) - Вкупно 59 сообраќајни прекршоци се констатирани во денешната акци...

Борел: ЕУ ќе и помага на Украина до победа

Борел: ЕУ ќе и помага на Украина до победа

Брисел, 10 февруари 2023 (МИА) – Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска изјави дека Рус...

Ковачевски и Таравари се сретнаа во Владата, „Алтернатива“ во недела ќе одлучи дали останува во владиниот кабинет

Ковачевски и Таравари се сретнаа во Владата, „Алтернатива“ во недела ќе одлучи дали останува во владиниот кабинет

Скопје, 10 февруари 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на...

Зеленски: На Русија не ѝ е место на Олимпијадата

Зеленски: На Русија не ѝ е место на Олимпијадата

Лондон, 10 февруари 2023 (МИА) – На руските спортисти не им е место на Олимписките игри во Париз во...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се доближи до 24.000

Анкара, 10 февруари 2023 (МИА) – Најмалку 20.213 луѓе загинаа во земјотресот во Турција, информира в...

МЗТ Скопје поразен од црногорски Морнар во АБА лигата

МЗТ Скопје поразен од црногорски Морнар во АБА лигата

Бар, 10 февруари 2023 (МИА) – Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје А...

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

Скопје, 10 февруари 2023 (МИА) - Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски и...

Киев: Украина пресретна 61 од 71 ракети во денешниот руски напад

Киев: Украина пресретна 61 од 71 ракети во денешниот руски напад

Киев, 10 февруари 2023 (МИА) – Киев соопшти дека руската армија денеска истрелала 71 крстаречка раке...

Изведувач на зграда што се урна во земјотресот во Турција уапсен при обид да избега во Црна Гора

Изведувач на зграда што се урна во земјотресот во Турција уапсен при обид да избега во Црна Гора

Анкара, 10 февруари 2023 (МИА) – Турската полиција уапси изведувач кој се...

Ракометарите на „Вардар 1961“ го совладаа „Татран“ во СЕХА лигата

Ракометарите на „Вардар 1961“ го совладаа „Татран“ во СЕХА лигата

Скопје, 10 февруари 2023 (МИА) – Македонскиот р...

Image

Остани поврзан