• вторник, 28 мај 2024
Макрон ќе се сретне со Шолц

Макрон ќе се сретне со Шолц

Берлин, 28 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател, Емануел Макрон денеска ќе разговара со канцелар...

Шолц ги посети поплавените региони во југозападниот дел на Германија

Шолц ги посети поплавените региони во југозападниот дел на Германија

Берлин, 18 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ги посети поплавените региони во...

Шолц: Германија мора да најде начин да ги убеди луѓето да изберат кариера во војската

Шолц: Германија мора да најде начин да ги убеди луѓето да изберат кариера во војската

Берлин, 14 мај 2024 (МИА) - Германија мора да умее да ги убеди луѓето да изберат воена кариера, изја...

Шолц: Не треба да се претерува со очекувањата за мировната конференција за Украина во Швајцарија

Шолц: Не треба да се претерува со очекувањата за мировната конференција за Украина во Швајцарија

Берлин, 14 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар, Олаф Шолц во интервју за магазинот „Штерн“ изјави...

Шолц го предупреди Израел да не ја шири својата офанзива во Рафа

Шолц го предупреди Израел да не ја шири својата офанзива во Рафа

Берлин, 12 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц го предупреди Израел да не ја шири својат...

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Потсдам, 11 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните да заземат став прот...

Шолц го увери Зеленски за поддршката на Германија за мировниот самит за Украина

Шолц го увери Зеленски за поддршката на Германија за мировниот самит за Украина

Берлин, 8 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар, Олаф Шолц денеска за време на телефонскиот разговор...

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Берлин, 7 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ja повика Кина да преземе поцентра...

Шолц: Приходите од замрзнатите руски средства треба да се вложат во воена помош за Украина

Шолц: Приходите од замрзнатите руски средства треба да се вложат во воена помош за Украина

Рига, 6 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека околу 90 отсто од приход...

Шолц: Заедничката цел на Франција и Германија е да ја одржат Европа силна

Шолц: Заедничката цел на Франција и Германија е да ја одржат Европа силна

Париз, 25 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека суштински ги поддржува мерки...

Шолц: Војната во Украина може да трае уште неколку години

Шолц: Војната во Украина може да трае уште неколку години

Берлин, 19 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека војната во Украина може да с...

Шолц до Си: Руската инвазија врз Украина ја загрозува глобалната безбедност

Шолц до Си: Руската инвазија врз Украина ја загрозува глобалната безбедност

Пекинг, 16 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Пекинг му кажа на кинескиот...

Макрон, Шолц и Камерон го повикаа Израел да избегнe натамошна ескалација во судирот со Иран

Макрон, Шолц и Камерон го повикаа Израел да избегнe натамошна ескалација во судирот со Иран

Париз, 15 април 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц...

Шолц ја предупредува Кина да не ја поддржува Русија

Шолц ја предупредува Кина да не ја поддржува Русија

Шангај, 15 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц истакна дека ќе го предупреди кинескиот...

Шолц во посета на Кина

Шолц во посета на Кина

Берлин, 13 април 2024 (МИА) – Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска отпатува во тридневна посета на...

Image

Остани поврзан