• вторник, 18 јуни 2024
Дуда: Русија е затвор на нации, најголемата колонијална империја во светот

Дуда: Русија е затвор на нации, најголемата колонијална империја во светот

Варшава, 17 јуни 2024 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда повика на „процес на деколонизација“...

Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Варшава, 16 јуни 2024 (МИА) – Интернет-страницата на спортскиот канал на Полската јавна телевизија (...

ЕВРО2024: Победнички старт на Холандија

ЕВРО2024: Победнички старт на Холандија

  Хамбург, 16 јуни 2024 (МИА) – Фудбалерите на Холандија ја совладаа Полска попладнево...

Промоција на полската култура преку звуците на пијано и флејта

Промоција на полската култура преку звуците на пијано и флејта

Струга, 15 јуни 2024 (МИА) - „По патеката на полскиот соноризам“ е насл...

Еден загинат во експлозија во полска фабрика за вооружување

Еден загинат во експлозија во полска фабрика за вооружување

Варшава, 10 јуни 2024 (МИА) - Едно лице загина во експлозија и пожар во фабрика за вооружување во По...

САД и Полска почнуваат заедничка операција за помош на Украина во борбата против дезинформациите на Кремљ

САД и Полска почнуваат заедничка операција за помош на Украина во борбата против дезинформациите на Кремљ

Варшава, 10 јуни 2024 (МИА) - Соединетите Држави денеска објавија дека воспоставуваат операција со П...

Амбасадорите на Словенија, Полска и Хрватска ја посетија Демир Капија

Амбасадорите на Словенија, Полска и Хрватска ја посетија Демир Капија

Демир Капија, 7 јуни 2024 (МИА) - Амбасадорот на Словенија Грегор Прескер со сопругата Елвира Преске...

Почнува со работа полската комисија за истражување на руското влијание

Почнува со работа полската комисија за истражување на руското влијание

Варшава, 5 јуни 2024 (МИА) - Нова комисија за истражување на можното влијание на руските и белоруски...

Македонија до 21 славеше победа над Полска

Македонија до 21 славеше победа над Полска

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Младата репрезентација на Македонија до 21 години во интересен и возбудл...

Полска ја враќа тампон зоната на границата со Белорусија

Полска ја враќа тампон зоната на границата со Белорусија

Варшава, 29 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Полска, Доналд Туск денеска најави дека тампон зоната широ...

Амбасадата на Полска донираше книги од полски автори на општинската библиотека во Виница

Амбасадата на Полска донираше книги од полски автори на општинската библиотека во Виница

Виница, 28 мај 2024 (МИА) – Амбасадорот на Република Полска, Кшиштоф Гжелчик денеска оствари работна...

Неколку специфични европски специјалитети

Неколку специфични европски специјалитети

Лондон, 28 мај 2024 (МИА) - Познато е дека Европа изобилува со добри места за закуска... Британски „...

По купувањето на авиони Ф-16, Полска купува и ракети со дострел од илјада километри од САД

По купувањето на авиони Ф-16, Полска купува и ракети со дострел од илјада километри од САД

Варшава, 28 мај 2024 (МИА) - Полска купува од САД крстосувачки ракети во вредност од 677 милиони евр...

Македонија до 21 ги започнува подготовките за контролните натпревари против Полска и БиХ

Македонија до 21 ги започнува подготовките за контролните натпревари против Полска и БиХ

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Младата репрезентација на Македонија до 21 година денеска официјално го...

Министерот за одбрана во Полска: Нема план за задолжителен воен рок

Министерот за одбрана во Полска: Нема план за задолжителен воен рок

Варшава, 22 мај 2024 (МИА) - Во моментов, Полска не размислува повторно воведување задолжителна воен...

Image

Остани поврзан