• среда, 19 јуни 2024
Илир Мета: Очекуваната победа на ВМРО-ДПМНЕ ќе даде нова димензија на економскиот развој на Северна Македонија

Илир Мета: Очекуваната победа на ВМРО-ДПМНЕ ќе даде нова димензија на економскиот развој на Северна Македонија

Дебар, 14 април 2024 (МИА) - Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слобо...

„Паднаа“ Фејсбук, Инстаграм и Месинџер

„Паднаа“ Фејсбук, Инстаграм и Месинџер

Њујорк, 20 март 2024 (МИА) - Корисниците на социјалните мрежи ширум светот пријавуваат проблеми со у...

Мета ги избриша профилите на Инстаграм и Фејсбук на иранскиот врховен лидер Али Хамнеи

Мета ги избриша профилите на Инстаграм и Фејсбук на иранскиот врховен лидер Али Хамнеи

Вашингтон, 10 февруари 2024 (МИА) -  Американската компанија „Мета платформи“ги отстрани пр...

Мета во посета на Македонците во Мала Преспа

Мета во посета на Македонците во Мала Преспа

Дебар, 3 февруари 2024 (МИА) - Поранешниот албански претседател и актуе...

Првиот човек на СПАК потврди дека се води истрага против Илир Мета

Првиот човек на СПАК потврди дека се води истрага против Илир Мета

Тирана, 28 декември 2023 (МИА) - Првиот човек на албанското Специјално обвинителство против организи...

ХРВ ја критикува Мета за „цензурирање“ на пропалестинската содржина

ХРВ ја критикува Мета за „цензурирање“ на пропалестинската содржина

Њујорк, 21 декември 2023 (МИА) - Извештајот на Хјуман рајтс воч (ХРВ) денеска ја осуди Мета, компани...

Шпанското здружение на сопственици на весници го тужеше Мета за непочитување на правото на ЕУ

Шпанското здружение на сопственици на весници го тужеше Мета за непочитување на правото на ЕУ

Мадрид, 4 декември 2023 (МИА) - Шпанското здружение на сопственици на весници АМИ поднесе тужба прот...

„Мета“ ќе го лансира „Тредс“ во ЕУ месецов

„Мета“ ќе го лансира „Тредс“ во ЕУ месецов

Лос Анџелес, 1 декември 2023 (МИА) - Компанијата „Мета“ на Марк Цукерберг, којашто го поседува и „Фе...

Поранешниот албански претседател на распит во СПАК за случајот „ЧЕЗ“

Поранешниот албански претседател на распит во СПАК за случајот „ЧЕЗ“

 Тирана, 8 ноември 2023 (МИА) – Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата...

Сојузните држави во САД ја тужат Мета за нарушување на менталното здравје на младите луѓе

Сојузните држави во САД ја тужат Мета за нарушување на менталното здравје на младите луѓе

Вашингтон, 24 октомври 2023 (МИА) – Група од 33 американски сојузни држави, меѓу кои Калифорнија и Њ...

Мета се извини што на палестинските корисници им го додаде зборот „терорист“

Мета се извини што на палестинските корисници им го додаде зборот „терорист“

Њујорк, 20 октомври 2023 (МИА) - Компанијата Мета се извини откако го вметна зборот „терорист“ во оп...

ЕУ почна да ги истражува Мета и ТикТок поради содржини поврзани со Хамас

ЕУ почна да ги истражува Мета и ТикТок поради содржини поврзани со Хамас

Брисел, 19 октомври 2023 (МИА) - По X (поранешен Твитер), сега и Фејсбук и Инстаграм на Мета, како и...

Нова ВИ-алатка на „Мета“ за превод на стотина јазици 

Нова ВИ-алатка на „Мета“ за превод на стотина јазици 

Лос Анџелес, 23 август 2023 (МИА) - Компанијата „Мета платформи“ којашто е поврзана со „Фејсбук“, об...

„Мета“ со нови алатки за видеоповици со „аватари“

„Мета“ со нови алатки за видеоповици со „аватари“

Лос Анџелес, 12 јули 2023 (МИА) - На луѓето, понекогаш, видеоповиците им се одбивни, или барем несоо...

Сара Силверман ги тужи „Мета“ и „Опен-АИ“ поради ВИ

Сара Силверман ги тужи „Мета“ и „Опен-АИ“ поради ВИ

Сан Франциско, 10 јули 2023 (МИА) - Комичарката и писателка Сара Силверман, заедно со писателите Рич...

Image

Остани поврзан