• недела, 19 мај 2024
Бајден има намера да го заостри пристапот до азил на американско-мексиканската граница

Бајден има намера да го заостри пристапот до азил на американско-мексиканската граница

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) -  Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден има наме...

Мексикански голман суспендиран поради користење ласер

Мексикански голман суспендиран поради користење ласер

  Мексико сити, 19 април 2024 (МИА) – Голманот на мексиканскиот фудбалски прволигаш Тиг...

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Каракас, 17 април 2024 (МИА) – Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди затворање на Амбаса...

Во Мексико Сити измерени рекордни 34,2 степни Целзиусови

Во Мексико Сити измерени рекордни 34,2 степни Целзиусови

Мексико Сити, 16 април 2024 (МИА) – Во главниот град на Мексико вчера е регистрирана рекордно висока...

Мексико бара исклучување на Еквадор од ОН

Мексико бара исклучување на Еквадор од ОН

Мексико Сити, 11 април 2024 (МИА) – Мексико со тужба пред Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хол...

Поранешниот потпретседател на Еквадор хоспитализиран откако колабирал во затвор

Поранешниот потпретседател на Еквадор хоспитализиран откако колабирал во затвор

Буенос Аирес, 9 април 2024 (МИА) – Поранешниот потпретседател на Еквадор, Хорхе Глас кој е во затвор...

Милиони луѓе во Мексико, САД и Канада го чекаат целосното затемнување на Сонцето

Милиони луѓе во Мексико, САД и Канада го чекаат целосното затемнување на Сонцето

Њујорк, 8 април 2024 (МИА) - Милиони луѓе денеска се надеваат на ведро небо во очекување на целосно...

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Кито, 8 април 2024 (МИА) – Мексиканскиот дипломатски персонал во Кито денеска го напушти Еквадор, дв...

Поранешниот еквадорски потпретседател уапсен во Мексико, земјата ги прекина односите со Еквадор

Поранешниот еквадорски потпретседател уапсен во Мексико, земјата ги прекина односите со Еквадор

Кито, 6 април 2024 (МИА) - Еквадорските власти синоќа го уапсија поранешниот потпретседател Хорхе Гл...

Трамп со навреди за илегалните мигранти: Тие се животни и нелуѓе

Трамп со навреди за илегалните мигранти: Тие се животни и нелуѓе

Вашингтон, 3 април 2024 (МИА) - Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп на синоќешниот...

Пирамидите во Мексико откриваат тајни од древната историја

Пирамидите во Мексико откриваат тајни од древната историја

Пуебла, 27 март 2024 (МИА) - Низа камени пирамиди биле изградени во срцето на Мексико пред повеќе од...

Киднапиран познат мексикански новинар

Киднапиран познат мексикански новинар

 Гвадалахара, 13 март 2024 (МИА) - Истакнат новинар во западно Мексико бил киднапиран во понеде...

Мексико негира дека има намера да се приклучи на БРИКС

Мексико негира дека има намера да се приклучи на БРИКС

Мексико Сити, 4 март 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Мексико ги отфрли обвинувањ...

Бајден и Трамп ја посетија границата на САД со Мексико

Бајден и Трамп ја посетија границата на САД со Мексико

Вашингтон, 1 март 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џозеф Бајден и поранешниот претседател Дона...

Вулканот Попокатапетл предизвика хаос на аеродромите во Мексико

Вулканот Попокатапетл предизвика хаос на аеродромите во Мексико

Мексико Сити, 29 февруари 2024 (МИА) - Мексиканскиот центар за превенција од катастрофи вчера соопшт...

Image

Остани поврзан